Süne Sürvey İzleme Çalışmaları Karaman'da Başladı

Süne Sürvey İzleme Çalışmaları Karaman'da Başladı
Karaman İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü'nde görevli teknik personeller, süne izleme çalışmalarına başladı.

Konuyla ilgili olarak Karaman İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, “Süne; hububatın önemli zararlısıdır. Toprak rengi, bazen tam siyah, bazen kırmızımsı, bazen kirli beyaz bazen de bu renklerin karışımı alacalı desenli renktedir. Baş üstten bakıldığında üçgen şeklinde vücut yassıca oval dir. Süne yılda bir nesil verir. Kışı dağlarda Meşe, Geven, Kirpi Otu gibi bitkilerin altında geçirir. İlkbaharda havalar ısınıp 15 °C ulaşınca tarlaya göç ederler.
Tarla da beslenir, çiftleşir ve yumurta bırakır. Yumurtadan çıkan yavru, yeni nesil ergin böcek olur ve tekrar dağlara çıkarlar. Buğday, arpa, çavdar, tritikale, yulaf tır.Arpa, çavdar ve tritikale’de buğdaya göre daha az zarar oluşturmaktadır.
SÜNE ZARARI

İlkbaharda hububat tarlalarına göç eden kışlamış süneler, kardeşlenme döneminde hububat saplarını emerek sararmalarına ve kurumalarına neden olur. Bu zarar şekline “Kurtboğazı” denilmektedir. Bitkiler geliştikçe başaklar henüz yaprak kılıfı içindeyken beslenerek başakların beyazımsı bir renk almasına, kurumasına ve dolayısıyla başakların dane bağlamasına engel olurlar. Sünenin bu şekildeki zararına “Akbaşak” adı verilmektedir. Yumurtalardan çıkan Süne yavruları danenin süt ve sarı olum dönemindeki buğdayla beslenir. Bu beslenme sonucu danenin özü bozulur. Bu buğdaydan ekmek ve makarna yapılmaz.
SÜNE MÜCADELE YÖNTEMLERİ
Kültürel Önlemler: Erkenci ve sert buğday çeşitlerinin ekimi yaygınlaştırılmalı, hububat dışında ürünlere ağırlık verilmeli, (Sulu Tarım), tarla iyi hazırlanmalı ve anız yakılmamalı, mera alanları tahrip edilmemeli, sünenin önemli düşmanları kuşlar olup, bunlar arasında en önemlileri keklik, bıldırcın vb. kuşlardır. Bunları korumak için tedbirler alınmalıdır.
Toplulaştırılmış nadas ve hububat alanları yaygınlaştırılmalı, arpa ve buğday ekilişleri ayrı ayrı bölgelerde yapılmalı,
Kanal, akarsu boyunca ve tarla kenarlarında yetişen ağaç ve ağaççıklar korunmalı
Tarla kenarları ağaçlandırılmalı ve yeşil kuşaklar oluşturulmalı,
BİYOLOJİK MÜCADELE: Sünenin, doğada çoğalmasını engelleyen faydalı böcekler mevcuttur.
KİMYASAL MÜCADELE: Bütün sürveyler yapıldıktan sonra; ekonomik olarak zarar verecek yoğunluk olan (m2 de 10 ve daha fazla süne yavrusu var ise) buğday tarlalarında ilaçlı mücadele yapılmaktadır”
diyerek açıklama yapıldı