Elma Üretiminde İç Kurduyla Mücadele: EKÜY Programı Denetimleri ve Gözlemler

Elma Üretiminde İç Kurduyla Mücadele: EKÜY Programı Denetimleri ve Gözlemler
Elma Tahmin Erken Uyarı ve Elma Entegre Kontrollü Ürün Yönetimi programı kapsamında yapılan kontrollerde, Şifondal kafeslerde Elma iç kurdu kelebeklerinin yumurta bıraktığı tespit edildi.

Elma Tahmin Erken Uyarı ve Elma Entegre Kontrollü Ürün Yönetimi (EKÜY) programı çerçevesinde yapılan bahçe denetimlerinde daha önceden bahçelere takip amacıyla asılan karton kuşak içeren Şifondal kafeslerin incelenmesi sırasında, Elma iç kurdu kelebeklerinin çıkarak yumurta bıraktığı gözlemlendi.

İl Müdürü Hatice Bulut, Bitkisel Üretim Şube Müdürü Ömer Koka ve teknik personellerle birlikte Elma İçkurdu denetimlerini gerçekleştirmek üzere Şarözü mevkiinde proje kapsamında FEROMON TEL dağıtımı yapılan alanlarda incelemelerde bulundu.

İl Müdürü Bulut yapmış olduğu açıklamada “Bugün Karamanımızın üretim yelpazesi içerisinde en önemli yere sahip olan Elma Bahçelerinde yapılan incelemelerde Elma İç Kurdu kelebeklerinin yumurta bıraktığı görüldü, Bu kapsamda üreticilerimizin Elma İç Kurduna karşı Bakanlığımızca ruhsatlı Bitki Koruma Ürünlerinden Yumurta+Larva etkili ürün kullanmaları önemle duyurulur. İkinci olarak Projesi İl Müdürlüğümüz tarafından yapılan Şarözü mevkiindeki bahçelerde Feromon tel kullanılan 1600 dekarda Elma İç Kurdu tuzaklarına kelebek gelmediği veya düşük yoğunlukta kelebek olduğu gözlemlenmiştir. İç Kurdu yoğunluğunun az olması Elmada Biyoteknik Mücadelenin ne kadar faydalı olduğunu bu alanlarda ilaçlama sayısında tel takılmayan bahçelere nazaran daha az ilaçlama yapılacağı görülmüştür. Üreticilerimizin Biyomekanik mücadeleye önem vermeleri, İlaçlama yaparken Bitki Koruma ürününün son kullanma tarihine, İlaçlama Makinesi kalibrasyonuna dikkat etmeleri gerektiğini söyleyerek Üreticilerimize Bereketli bir sezon diliyorum” şeklinde konuştu.