Yerel seçimler öne alınıyor

Yerel seçimler öne alınıyor
Vatandaş 3 yıl art arda sandığa gidecek...

 Cumhurbaşkanlığı ve belediye başkanlığı seçimleriyle ilgili takvimin belli olduğu ileri sürüldü. Buna göre yerel seçimler öne alınıyor ve önümüzdeki üç yıl sandığa gideceğiz.

VATANDAŞIN ÖNÜNE 3 YIL SANDIK GETİRİLECEK
Radikalʹin haberine göre, Normal koşullarda aynı yıl yapılacak olan cumhurbaşkanlığı ve belediye başkanlığı seçimleri için ʹçifte sandıkʹ kurulmayacak. 2014 yılında yapılacak yerel seçimler 6 ay öne çekilecek. Anayasa değişikliği gerektiren buproje için muhalefet partileriyle temas başladı. Böylece, gelecek yıldan itibaren vatandaş her yıl sandığa gidecek. 2013ʹte belediye, 2014ʹte cumhurbaşkanlığı, 2015ʹte ise milletvekilliği seçimleri yapılacak. İktidar partisibir süredir gündeminde olan yerel seçim tarihiyle ilgili adım atmayahazırlanıyor. Anayasa gereği her 5 yılda bir mart aylarında yapılan yerel seçimtarihinin öne alınmasının temel gerekçesi, kampanya döneminin kış aylarına denk gelmesi. .

MUHALEFETTEN OLUMLU YAKLAŞIM
Yerel seçim tarihi olarak en ideal dönem sonbahar ayı görüldüğü için anayasa değişikliği ile seçim tarihinin ekim veya kasım ayına kaydırılması planlanıyor. Bu durumda kampanya dönemi yaz mevsimine rastlayacak. AKP, yerel seçim tarihini öne alma konusunda düşüncesini netleştirmiş durumda.

Muhalefet partileri CHP, MHP ve BDP ile temaslara da başlandı. İktidar, muhalefetin yaklaşımını olumlu karşıladı. Yerel seçim tarihiyle ilgili düzenlemenin ayrı bir anayasa değişikliği olarak Meclisʹe gelmesi bekleniyor. CHP, Abdullah Gülʹün görev süresinin 2014ʹte dolacağı ve yeniden aday olamayacağına ilişkin yasayı Anayasa Mahkemesiʹne taşımıştı. Mahkemeden iptal kararı çıkarsa, 2012 Ağustos ayında cumhurbaşkanlığı seçimi zorunlu olacak.

Normal koşullarda ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gülʹün 7 yıllık görev süresi 2014 Ağustosuʹnda doluyor. Yerel seçim tarihi de Mart 2014. AK Parti istediği değişikliği yaparsa yerel seçimler ekim veya Kasım 2013ʹte yapılacak. Milletvekilliği seçimlerinin tarihi de 2015 yılının haziran ayı.