TIP DÜNYASININ KONUŞTUĞU KARAMANʹLI ELİF SAĞLIĞINA KAVUŞTU

TIP DÜNYASININ KONUŞTUĞU KARAMANʹLI ELİF SAĞLIĞINA KAVUŞTU
Ameliyatla alınarak vücudu normal görünüme kavuşan 18 yaşındaki genç kızın yapılan kontrollerde sağlık sorununa rastlanmadı.
Karamanʹa oturan 18 yaşındaki Elif Özerʹi ailesi 7 yaşındayken vücudunun bir bölümünde çöküklük, bir bölümünde ise çıkıklık olduğu için doktora götürdü. Doktorlar yapılan muayenede Elifʹin kalbi ve iç organlarının da ters tarafta olduğunu, çıkıklık içinde bir müdahale yapamayacaklarını söyledi. 18 yaşına kadar bir daha doktora gitmeyen Elif Özerʹin ilerleyen çıkıklık nedeniyle vücudunda şekil bozuklukları belirirken, yürüme ve uyku bozukluğu yaşadı. Bu durumdan kurtulmak için Özer, Selçuk Üniversitesi
(SÜ) Meram Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahiʹne başvurdu. Burada yapılan teşhislerde doktorlar, sadece vücudunda çöküklük veya çıkıklık olan hastaları gördüklerini, her ikisini de bir vücut da görmedikleri için araştırmalara başladı. Meram Tıp ve Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesiʹnde Türk doktorlar Özerʹin durumunu ABD, Arjantin, Danimarka, Brezilya, Kuzey Kore ve Rusyaʹda dünya çapında alanında uzman göğüs cerrahlarıyla görüştü. 18 yaşındaki kız bu görüşmelerin sonunda Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi
Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Yüksel ile SÜ Göğüs Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tamer Altınokʹun sorumluluğundaki ekiple operasyon yaptı. Yapılan operasyon sonucu genç kızın vücudundaki çıkıklık görüntü tamamen ortadan kalktı.

"KENDİMİ ÇOK İYİ HİSSEDİYORUM"
Ameliyatın ardından yaşadığı Karamanʹdan Konyaʹya gelen Elif Özer, doktorları tarafından kontrolden geçti. Kendisini çok iyi hisseden Özer, "Rahatsızlığımdan küçükken çok etkilenmiyordum. Yaşım ilerledikçe çıkıklık daha fazla belli oluyor ve çirkin görüntü nedeniyle üzülüyordum. Bunun yanı sıra çok yürüyemiyor, geceleri uyku problemleri yaşıyordum. Ameliyattan sonra rahat uyumaya ve yürümeye başladım. En çokta çirkin bir görüntüden uzaklaştım. Kendimi çok iyi hissediyorum" dedi.
Özerʹin son kontrollerini yapan doktor Murat Kuru, "Elifʹin ameliyatını 1,5 ay önce, Selçuk ve Marmara Üniversitesinden hocalarımız dünyanın dört bir yanından uzmanlarla görüşmeleri sonucu gerçekleştirdi. Bugün kontrolden geçen Elifʹin bir sağlık sorunu görünmüyor. Kendisini de iyi hissediyor. Bundan sonrada düzenli kontrollerimiz devam edecek" dedi.
Elifʹin vücudunun bir bölümünde çöküklük, bir bölümünde de dışarıya doğru çıkıklık olmasının dünyada ender rastlanan bir durum olduğunu belirten Meram Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tamer Altınok, "Dünya çapında uzmanlarla yapılan görüşme sonucu ameliyat yaptık. Üzerinde yaklaşık 45 gün geçti, kızımızın sağlığı son derece iyi. Bundan sonra normal insanlar gibi hayatını rahatlıkla sürdürecek ve çirkin görüntüden uzak olacak" şeklinde konuştu.
Doç. Dr. Altınok, Elifʹin durumunun tıp dünyası için önemli olduğunu bu nedenle de yurt dışındaki konferanslarda gerçekleştirdikleri operasyonu anlatmaya başladıklarını sözlerine ekledi.