Klima Kullanımının Önemi ve Doğru Ayarları: Uzman Dr. Aylin Güngör'den Tavsiyeler

Klima Kullanımının Önemi ve Doğru Ayarları: Uzman Dr. Aylin Güngör'den Tavsiyeler
Uzm. Dr. Güngör, klimaların doğru kullanılmamasının sağlık sorunlarına yol açabileceğini vurgulayarak, klimaları doğru şekilde kullanmanın önemini vurguladı.

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte insanlar klima kumandalarına yöneliyor. Tunceli İl Sağlık Müdürlüğü'nde görevli Halk Sağlığı Hizmetleri Birim Sorumlusu Uzman Dr. Aylin Güngör, sıcak havalarda klima kullanımıyla ilgili önemli tavsiyelerde bulundu.

Hava sıcaklıklarının yükselmesiyle birlikte klima kullanımının sıklığının ve süresinin arttığını vurgulayan Güngör, klimaların aşırı kullanılması halinde ortamın neminin artabileceğine dikkat çekti.Uzm. Dr. Güngör, "Buna bağlı olarak da özellikle gözlerimizde ve üst solunum yollarımızda kuruluk meydana gelir. Bunun sonucunda da tonsilit, farenjit, soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarını kolaylaştırıcı faktörlere zemin hazırlanır. Bunun yanında klimalar bulunduğumuz ortamdaki ısıyı çok fazla miktarda düşürdüğünde ve çok hızlı miktarda soğuttuğunda baş ağrısı, kas rahatsızlığı gibi semptomlar ortaya çıkıyor” ifadelerine yer verdi.

Klimaların 22 ile 26 derece arasında ayarlanması gerektiğine dikkat çeken Uzman Dr. Güngör, ''Yine klimalı ortamdaki nem ortamını yüzde 40 ile 50 arasında tutmamız lazım. Klima çalışan ortamlarda aralıklı pencereler açarak hava sirkülasyonunu sağlamamız gerekiyor. Bunun yanında çok sıcak olan günlerde dış ortam ile iç ortam arasındaki sıcaklık farkının 7 ile 8 derece arasından fazla olmamasına dikkat etmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

Klimaların yanlış kullanımının bazı sağlık sorunlarına yol açabileceğini belirten Uzman Dr. Güngör, klimaların doğru şekilde kullanılmasını tavsiye etti.