Sınav öncesi hafızaya güç veren formül

Sınav öncesi hafızaya güç veren formül
Sınavlara sayılı günler kala öğrencilerin beslenmelerine daha fazla dikkat etmeleri gerekiyor. İşte öğrencilerin yüzünü güldürecek formül
ÖSS ve OKS sınavına hazırlanan öğrenciler bir yanda bahar yorgunluğu bir yanda sınav stresi ile uğraşıyorlar. Hem gençler hem de aileler telaş içinde. Emekler boşa gitmesin kaygısının oluşturduğu panik bedende ve ruhta pek çok baskıya yolaçıyor.

Bu baskılardan en çok etkilenen de kuşkusuz hafıza oluyor. Sınav mevsiminde öğrencilerin beslenmesine dikkat etmediğini anlatan Sunpride Sağlıklı Yaşan Danışmanı Berrin Yiğit, doğru beslenerek hafızanın güçlendirilebileceğini kaydetti. Yeşil sebze, balık, üzüm suyu ve domates suyunun sağlığa katkılarının yadsınmayacağını dile getiren Yiğit, hiçbir besinin tek başına, başarı sağlamaya destek olmadığının da hatırlattı.

ISPANAĞIN YANINDA DOMATES SUYU

Ispanakta maruldan 3 kat fazla folat bulunduğuna dikkat çeken Yiğit, ıspanak, semizotu, marul, fesleğen gibi yeşilliklerin sofralardan eksik edilmemesi gerektiğini belirtti. Yiğit, "Temel Reisʹin güç kaynağı meşhur ıspanak, domates suyu eşliğinde hafıza için de güç kazandıracaktır"

HAFTADA 3 KEZ BALIK

Haftada 3 kez balık tüketilmesini öneren Yiğit, "Balık dışında ise omega 3ʹün en iyi bitkisel kaynakları arasında koyu yeşil yapraklı sebzeler, yağlı tohumlar ve keten tohumu da sayılmaktadır. Pratik kullanım için keten tohumu ve yağlı tohumları yüzde 100 içerikli meyve suyu, salatalarınıza, yoğurda ekleyebilirsiniz"

MEYVE SUYUNA DiKKAT

Sınav öncesinde herkesin çantasında meyve suyu bulunduğuna dikkat çeken Yiğit, bazı meyve sularının sabah saatlerinde mide asitliğini değiştirerek yanmalara neden olduğunu anlattı. Meyve seçiminin çok önemli olduğunu aktaran Yiğit, "Ananas, elma ve üzüm suları doğru alternatiflerdendir. Ayrıca meyve suyunun yanında yağlı tohumları kan şekerinizi dengeleyip, besleyici içeriği ile destek olacaktır. Tam tahıl undan yapılan kuru meyveli, yağlı tohumlu, keten tohumlu kekler, peynirli, sebzeli, çörekotlu poğaçalar, yağsız omletler, yüzde 100 içerikli meyve suları sınav öncesi kahvaltıda doğru seçimlerdir"

HAFIZA DOSTU ÜZÜM VE ANANAS

Üzümün diğer meyve ve sebzelere oranla daha fazla antioksidan içerdiğini belirten Yiğit "Sadece sınav günü değil öncesinde içmek daha iyi etki yapacaktır. Ananas suyu içindeki mangandan dolayı da ezber gücünü artırabildiği için tüketilmesinde fayda vardır"