Sağlık İl Müdürlüğü Aşırı sıcaklıklara dikkat çekti.

Sağlık İl Müdürlüğü Aşırı sıcaklıklara dikkat çekti.
Karaman İl Sağlık Müdürlüğü hava sıcaklığına dikkat çekerek vatandaşları hem uyardı hemde bilgilendirdi.

 Karaman Sağlık İl Müdürlüğü her geçen gün artan sıcaklıklar nedeniyle vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyarı yaparken önlemleri konusunda da bilgilendirdi.

İnsanların yaşamlarını rahat bir biçimde sürdürebildikleri hava sıcaklığının 17–31 derece arasında olduğunu belirten Sağlık İl Müdürlüğü Aşırı sıcaklar çeşitli sağlık problemlerini de beraberinde getirmesi noktasında uyardı.

Karaman İl Sağlık Müdürlüğünün vatandaşları aşırı sıcaklıklar konusunda şu şekilde bilgilendirdi.
Sıcaklık ve nem artışına bağlı vücut ısısı artmakta ve metabolizma bu yeni duruma uyum sağlamaya çalışmaktadır. Normalde terleme ile vücut ısısı dengede tutulmaya çalışılır. Ancak aşırı sıcaklarda terleme ile vücut ısısının korunması tam olarak sağlanamaz. 
Aşırı sıcaklar; yaşlılık, bebeklik, şişmanlık, diyabet hastalığı, kalp akciğer hastalığı, aşırı sıvı kaybı, alkol kullanımı gibi durumlarda hayati organlarda hasara yol açabilir.
Aşırı sıcaklardan en çok etkilenen gruplar:
- Dört yaşından küçük çocuklar
- Hamileler
- Yalnız yaşayan 65 yaş ve üzeri yaşlılar
- Bakıma ihtiyacı olanlar
- Aşırı kilolular
- Açık alanda çalışanlar
- Kronik hastalığı (diyabet, kalp-damar hastalıkları, beyin-damar hastalıkları, psikolojik hastalıklar, kronik solunum sistemi hastalıkları, karaciğer hastalıkları, böbrek hastalıkları) olanlar
- Sürekli ilaç kullanan kişiler (özellikle tansiyon düşürücü, idrar söktürücü, depresyon ve uyku ilaçları)
- Evsizler 
Özellikle kronik hastalığı bulunan ve yalnız yaşayan yaşlılar en çok risk taşıyan gruptur.

AŞIRI SICAKLARDAN KORUNMA TEDBİRLERİ
 
A) Genel Korunma

•Günün en sıcak saatlerinde (10.00-16.00) mecbur kalınmadıkça dışarı çıkılmamalıdır.
•Dışarıda bulunulduğunda açık renkli, hafif, bol ve sıkı dokunmuş kumaşlardan yapılan giysiler tercih edilmeli; geniş kenarlı ve hava delikleri olan şapka giyilmeli ve güneşin zararlı ışınlarından koruyan güneş gözlüğü kullanılmalıdır.
•Dışarıda çalışması gerekenler mümkün oldukça güneş altında korunmasız kalmamaya, aşırı hareketlerden kaçınmaya, sık sık tuz içeren sulu gıdalar almaya dikkat etmelidirler.
•Güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde (10.00-16.00) denize girilmemeli ve güneşlenilmemelidir. Bu saatlerin dışında denize girmek isteyenler güneşten koruyucu krem (en az 15 koruma faktörlü) kullanmalı, şapka ve gözlük gibi gerekli koruyucu önlemleri almalı ve uzun süre kesintisiz güneşlenmemelidir.
•Yoğun fizik aktivite Spor yapmak için sabah ve akşam saatleri tercih edilmeli, her bir saatlik spor için en az 2-4 bardak sıvı alınmalıdır. Ağır fizik aktivitelerden kaçınılmalıdır.
•Risk altındaki yetişkinler ve yaşlılar, günde en az iki kez güneş veya sıcak çarpması yönünden izlenmelidir. Bebekler ise bu açıdan daha sık izlenmelidir.
•Bebek, çocuk, engelliler ve hayvanlar kapalı ve park etmiş araçlarda kesinlikle bırakılmamalıdır. Araçların iç ısıları, klima olsa dahi park edildikten çok kısa süre sonra yükselmektedir. Araç terk edilirken herkesin dışarı çıktığından emin olunmalıdır.
•Kapalı alanlar iyi havalandırılmalıdır.
•Güneş gören pencereler perde vb. güneşliklerle gölgelendirilmelidir.
•Vücut ısısının yükselmemesi için sık sık duş alınmalı; bunun mümkün olmadığı durumlarda ayaklar, eller, yüz ve ense soğuk suyla ıslatılmalı veya silinmelidir.
 
B. Beslenme ve Sıvı Alımı

•Susuzluk hissi olmasa bile her gün en az 2-2.5 litre (12-14 su bardağı) sıvı tüketilmelidir.
•Kahvaltıda az yağlı peynirler, zeytin ve taze sebzeler bulunmalı, kafein içeren içecekler yerine de süt, meyve suyu, ıhlamur ve kuşburnu gibi bitki çayları tercih edilmelidir.
•Yağlı besinlerin ve yağda kızartmaların tüketiminden kaçınılmalı; yemeklerde bitkisel sıvı yağlar kullanılmalıdır. Yemekleri pişirirken kızartma ve kavurma yerine haşlama, ızgara, kendi suyunda veya az suda pişirme gibi sağlıklı pişirme yöntemleri uygulanmalıdır.
•Vücut direncini artırmak ve vücudun yeterli miktarda vitamin ve mineral almasını sağlamak için bol miktarda sebze ve meyve tüketilmelidir.
•Terleme ile artan sıvı ve mineral kaybının önlenmesi için her zamankinden daha fazla miktarlarda sıvı alınmalıdır.
•Sıvı alımında su içmek esas olmakla beraber, su dışı sıvı alımında kahve, çay ve gazlı içecekler yerine süt, ayran ve meyve suyu gibi içecekler tercih edilmelidir. Eğer doktor tarafından sıvı alımı kısıtlanmış veya idrar söktürücü ilaç kullanılması söz konusu ise ilgili doktora başvurmak gerekir.
•Mide kramplarına neden olabileceği için çok soğuk ve buzlu içecekler tercih edilmemelidir.
•Kafein, alkol ve fazla miktarda şeker içeren içecekler vücuttan daha fazla sıvı kaybına yol açtığı için tüketilmemelidir.
•Dışarıda ve açıkta satılan yiyeceklerin, tüketiminden kaçınılmalı, çabuk bozulma riski olan besinler (et, yumurta, süt, balık vb.) açıkta bekletilmemeli, besinlerin hazırlanması ve pişirilmesi aşamalarında hijyen kurallarına özen gösterilmelidir.