Mehmet Ağar: Tayyip Bey son şans

Mehmet Ağar: Tayyip Bey son şans
Kürt sorununa Mehmet Ağar yorumu: Tayyip Bey son şans

 Bürokrat olduğu dönemde şahin kanatta yer almıştı. Kürt sorununun çözümünde sert politikalar izlendiği günlerdi. Siyaset yaparken ve genel başkanlık koltuğuna oturduktan sonra ise ʹbarışçıl çözümʹden yana tavır takındı. Hem de açık açık. ʹDüz ovada siyasetʹ yaklaşımını cesurca ortaya koydu. 

İsmail Küçükkaya, Akşam gazetesindeki köşesinde bugün Mehmet Ağarʹa yer verdi. Ağarʹın Kürt sorununa ilişkin sözlerini aktaran Küçükkaya, Ağarʹın konuya ilişkin olarak "Tayyip Bey, Kürt sorununun çözümü için devletin son şansı." dediğini söyledi

3 AY ÖNCEKİ SOHBET
Pazar günü ʹerken Nevruz kutlamasıʹ bahanesiyle sahneye konulmak istenen provokasyonla ilgili yazımı yazarken Ağarʹla yaptığımız bir sohbeti hatırladım. Üç ay kadar önceydi. Aramızda uzun ve samimi bir konuşma geçmişti. Onun bir bölümünü burada aktaracağım.

TÜRKİYE KÜRTLERE YÜKSEK YAŞAM KALİTESİ SAĞLAMAK ZORUNDA
Türkiye, kendi Kürt nüfusuna bütün bölgedeki ülkelere göre çok daha rahat, huzurlu, refah içinde ve mutlaka demokratik standartları yüksek bir yaşam kalitesi sağlamak zorunda. Bu, özellikle Kuzey Irakʹtaki gelişmelere bağlı olarak önümüzdeki 20-25 yılın perspektifi açısından hayati önem taşıyor. Takvim, Kürt sorununun uluslararası hale gelmesinden önceki son döneme işaret ediyor. İşte bu nedenle, yeni açılım politikaları ve demokratikleşme hazırlıkları yürütülüyor.
Şimdi, bu büyük fotoğraf ışığında Mehmet Ağarʹın sözlerine gelelim...

TAYYİP BEY SON ŞANS
ʹTayyip Bey, Kürt sorununun çözümü için devletin son şansı. Bölgede çok seviliyor. Kişilik ve kimlik özellikleri nedeniyle bölge halkı çok güveniyor, samimi buluyor. Bir şey daha var. Batıdaki Kürtler. İstanbul, Ankara, Antalya gibi büyük şehirlerde veya batıdaki küçük illerde ve ilçelerde yaşayan Kürtler arasında çok popüler. O kesim zaten mutlak entegrasyondan yana. Devlet, elindeki bu son kozu iyi kullanmalı. Bütün gücüyle Kürt sorununa çözüm arayışında Başbakanʹın yanında yer almalı. Bu, her türlü siyasi pozisyondan daha önemlidir. Memleketin bekasıyla ilgilidir.ʹ