Kerim Dereliʹden Çiftçiler Günü Açıklaması

Kerim Dereliʹden Çiftçiler Günü Açıklaması
AK Parti Karaman İl Başkanı Kerim Dereli, "İktidarımız Tarıma çok önem vermiştir" dedi.

AK Parti Karaman İl Başkanı Kerim Dereli 14 Mayıs Dünya Çiftçiler günü münasebetiyle bir mesaj yayınladı. Kerim Dereli Yayınladığı mesajında şunları söyledi; 

 "Çiftçilerimiz, ülkemizin kalkınmasında, ekonomimizin büyümesinde, sofralarımıza ulaşan ekmeğin, meyvenin, sebzenin üretiminde alın teri dökerek yoğun emek sarf eden kesimlerin başında gelmektedir.

Hükümet olarak, 8,5 yıllık iktidarımız süresince bu anlayışla görev yaptık; tarım sektörümüzü ayakta tutan, gece gündüz, yaz kış demeden çalışan çiftçilerimize rekor düzeyde destek sağladık.

Stratejik bir sektör olarak gördüğümüz tarımda üretimi daha verimli kılmak için, 2003-2010 döneminde çiftçimize toplam 36,3 Milyar TL tutarında destek verdik. Tarımsal Kredi Faiz oranlarını yüzde 59’dan, sulama ve hayvancılık faaliyetlerinde sıfıra, diğer tarımsal faaliyetlerde yüzde 5’e düşürdük. Türkiye, iktidarımızla birlikte tarımsal alanda büyük bir değişim ve dönüşüm yaşadı, tarımsal kalkınmada büyük mesafeler kat etti. Tarım sektörümüzün milli gelire katkısı 2002 yılında 36,1 Milyar TL iken, bu katkı sağladığımız desteklerle her geçen yıl daha da gelişerek, 2010 yılında 92,8 Milyar TL’ye ulaştı. Aynı şekilde, tarım ürünleri ihracatımız 2002 yılında 4 Milyar Dolar iken, 2010 yılında 12,7 Milyar Doları aştı. Türkiye, tarımsal gayrisafi yurtiçi hasıla büyüklüğü bakımından 2002 yılında dünya ülkeleri içerisinde 11’inci sırada yer alırken bugün 7’inci sıraya yükselmiş durumdadır.

Elde ettiğimiz bu başarıda, hükümetimizin sağladığı destekler kadar, çiftçilerimizin azmi, alın teri ve el emeği bulunduğunu gayet iyi biliyoruz. Bundan sonra da aynı şuurla çiftçilerimizin yanında olmaya, çiftçi kardeşlerimizi desteklemeye devam edeceğiz.

Dünya Çiftçiler Gününün İlimiz ve ülkemiz çiftçilerine bereket, sağlık getirmesini dilerim.