KAPALI BÖBREK TAŞI AMELİYATI VE PROSTAT BİYOPSİSİ YAPILMAYA BAŞLANDI

KAPALI BÖBREK TAŞI AMELİYATI VE PROSTAT BİYOPSİSİ YAPILMAYA BAŞLANDI
Karaman Devlet Hastanesinde kapalı böbrek taşı ameliyatı ile prostat biyopsisi yapılmaya başlandı.
Karaman’da ilk kez yapılmaya başlanan ameliyat hakkında bilgi vermek üzere Devlet Hastanesi Başhekimi Hasan Arıcı ile birlikte Üroloji Uzmanları İbrahim Halil Bozkurt ve Ahmet Şanlı bir basın toplantısı düzenlediler.
Karaman’da ilk kez yapılmaya başlanan ameliyatla ilgili bilgi veren Üroloji uzmanları İbrahim Halil Bozkurt ve Ahmet Şanlı, gerekli ameliyat cihazlarının ve bu ameliyatı gerçekleştirecek uzman doktorun olmaması nedeniyle kapalı böbrek taşı ameliyatı ile prostat biyopsisinin Karaman’da yapılamadığını ve bu rahatsızlığı bulunan hastaların tedavi olmak için iki ay öncesine kadar Konya ve Ankara’daki hastanelere gitmek zorunda kaldıklarını belirttiler.
Bu ameliyatlar için gerekli cihazların temin edilmesi ve kendileriyle birlikte iki Üroloji uzmanının Karaman’a atanmalarının ardından artık bu ameliyatların Devlet Hastanesinde yapılabildiğini söyleyen Bozkurt ve Arıcı, “Bu iki aylık süreçte şuana kadar 12 hastanın kapalı yöntemle böbrek taşı ameliyatı yapıldı. Bu operasyon yaklaşık 2 ile 4 saat arasında sürüyor. Daha önce açık şekilde yapılan bu ameliyatta hasta 15 günde kendini anca toplayabilirken bu ameliyatla hasta iki günde ayağa kalkabiliyor” dediler.
Bozkurt ve Arıcı, prostat kanserinin sinsi bir hastalık olduğunu ve 45 yaş ve üzerindeki her kişinin yılda bir kere prostat biyopsisi yaptırmaları gerektiğini söylediler.
Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Doktor Hasan Arıcı ise “Bu ameliyatın Devlet Hastanemizde yapılmaya başlaması Karaman için sevindirici bir durumdur. Hastalarımızın artık tedavi için başka illere gitmelerine gerek kalmadı. Böbrek taşı ameliyatı için hastanemizde bulunmayan taş kırma makinesini Sağlık Bakanlığından talep ettik. Olumlu yanıt aldık. İlerleyen günlerde bu makinede hastanemize gelecek” diye konuştu.