Kansere 1 saatte yüzde 90 çözüm

Kansere 1 saatte yüzde 90 çözüm
Radyonüklit tedavi yöntemi Türkiyede de uygulanmaya başladı. Peki kanser nasıl tedavi ediliyor?
Akşamʹın haberine göre CERRAHİ ve kemoterapi gibi tedavi yöntemlerinden sonuç alınamayacak durumda ve karaciğere yayılmış olan (metastaz) tümörlerin küçültülerek yok olmasını sağlayan “Radyonüklit tedavi” yöntemi Türkiye’de de uygulanmaya başladı.

KÜÇÜLÜP YOK OLUYOR
Alanında uzman radyoloji, cerrahi, nükleer tıp ve onkoloji uzmanlarının bulunduğu bir heyet tarafından yapılan operasyon, Türkiye’de ilk defa geçen hafta GATA’da uygulandıktan sonra Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi İbni-i Sina Hastanesi’nde de başarı ile yapıldı. Operasyonu yapan heyetin başkanı Prof. Dr. Sadık Bilgiç, karaciğere metastaz yapmış olan kanserli hastaların tedavisinde öncelikli olan yöntemin cerrahi müdahale olduğunu belirterek, bu yöntemin ancak cerrahi müdahaleye ve kemoterapi, radyoterapi gibi alternatif tedavilere cevap veremeyecek hastalara yapılabileceğini dile getirdi. Bilgiç, “Bu yöntem, hastaya sunulan bir alternatif değildir. Mutlaka diğer yöntemlerin uygulanması mümkün olmayan hastalara yapılabilir” diye konuştu.

AMELİYATLAR SÜRECEK
Radyonüklit tedavi yönteminin başarı şansının yüzde 90’ın üstünde olduğunu belirten Bilgiç, “Ameliyatlar, ilk uygulamaların ardından hastanemizde devamlı hale gelecek. Hasta, tedavinin ardından 1 gün sonra günlük aktivitelerini yapabilir. Operasyon lokal anesteziyle yaklaşık 1 saat sürüyor” dedi.