İngiltere'de Hızla Yayılan 'E. coli' Salgınıyla İlgili UKHSA Uyarıyor

İngiltere'de Hızla Yayılan 'E. coli'  Salgınıyla İlgili UKHSA Uyarıyor
İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA), "Escherichia coli (E. coli)" bakterisinin neden olduğu bir salgının tespit edildiğini ve yıl sonuna kadar vaka sayısının hızla artacağını belirtti.

İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı'ndan (UKHSA) yapılan yazılı açıklamada, İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda'da koli basili bakterisinin neden olduğu hastalıklarda artış görüldüğü ifade edildi.

Açıklamada, bakterinin kanlı ishal gibi ishal türleri ve idrar yolu enfeksiyonlarına neden olduğu belirtilirken, hastalıkların "E. coli" adı da verilen bakteriyi taşıyan gıdalara, hastalığın bulaştığı kişi ve hayvanlarla temas sonucu ortaya çıktığı vurgulandı.

Kaynağı Belirlenemedi

Ülkede bir salgın bulunduğu ifade edilen açıklamada vakaların geniş bir bölgede görülmesinin nedeni olarak ulusal çapta dağıtımı yapılan gıdaların ön plana çıktığı belirtildi.

Açıklamada bulaş kaynağının belirlenemediğine ve çiftlikler, içme suyu, havuzlar, deniz suyu, göller veya nehirler gibi herhangi bir kanıtın olmadığına da işaret edildi.

Birleşik Krallık genelinde 4 Haziran itibariyle 113 vaka tespit edildiği ifade edilen açıklamada, bunun 81'inin İngiltere'de, 18'inin Galler'de, 13'ünün İskoçya'da görüldüğü kaydedildi.

Açıklamada, bir vakanın ise Kuzey İrlanda'da tespit edildiği ancak bu kişinin İngiltere'yi ziyaret geçmişi bulunduğu belirtildi.

Koli basili tespit edilenlerin en genç olanının 2, en yaşlısının ise 79 yaşında olduğu aktarılan açıklamada, yıl sonuna kadar vaka sayısının 1500'e çıkabileceğinin tahmin edildiği bildirildi.

Neler Yapılmalı?

Açıklamaya göre, İngiltere'de görülen 81 vakanın %60'ı hastanede tedavi altına alınırken 61 kişi bulaş kaynağı olabilecek gıda ve seyahat bilgisi paylaştı.

Salgının önüne geçilebilmesi için ellerin sık sık sabun ve ılık suyla yıkanması, gıda hijyen önlemlerine uyulması, meyve ve sebzelerin iyice yıkanarak pişirilmesi, ishal durumunda başkalarıyla temasın kesilmesi ve mümkünse okul ve işe gidilmemesi tavsiye edildi.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen UKHSA Vaka Yöneticisi Trish Mannes, koli basilinin ishalin yanı sıra mide krampları, kusma ve ateşe neden olduğunu söyledi.

Mannes, ishal ve kusma şikayetleri olan kişilerin başkalarına yemek hazırlamaması gerektiğini belirterek, "Belirtileriniz geçtikten 48 saat sonrasına kadar okula, işe veya kreşe dönmeyin." uyarısında bulundu.

İngiltere Gıda Standartları Kurumundan Daren Whitby de salgın kaynağının bir veya birden fazla gıda ürünü olabileceği üzerinde durduklarını ifade etti.

Whitby, gıda satın almaktan hazırlamaya kadar dikkatli olmanın önemini vurgulayarak, "Elleri, yemek yapımında kullanılan ekipmanları, mutfak eşyalarını ve yüzeyleri iyice temizlemek çapraz bulaşmayı da engeller." dedi.

Açıklamada, 1 yaşından küçük bebekler, sütten kesilen çocuklar, uzun süre idrar yapmayan 5 yaşından küçük çocuklar ile 7 günden uzun süren ishal ve 2 günden uzun süren kusma şikayeti olanların bir an önce sağlık kuruluşlarıyla iletişime geçmeleri önerildi.