HASAN ÇALIŞ KÖY GEZİLERİ YAPTI

HASAN ÇALIŞ KÖY GEZİLERİ YAPTI
Çalış, Çiftçilerimiz doğduğu yerde doyacak
Milliyetçi Hareket Partisi Karaman Milletvekili Op. Dr. Hasan Çalış, çiftçilerin üzerindeki bugünkü ağır vergi yükünü kaldıracaklarını ve girdileri azaltacaklarını belirterek, iktidarları döneminde çiftçilerin doğduğu yerde doyar hale getirileceğini söyledi.
 
Karaman Milletvekili Hasan Çalış beraberinde MHP Karaman İl Başkanı İsmet Hatipoğlu ve MHP Merkez İlçe Başkanı Oktay Yılmaz ile birlikte köy gezilerini sürdürüyor. Çalış ve parti teşkilatı üyeleri Burunoba, Çoğlu, Karacaören, Eğilmez ve Dinek Köylerini ziyaret ederek, çiftçilerle bir araya geldi.
 
Karaman Milletvekili Çalış, bu ziyaretler esnasında yaptığı konuşmada, çiftçilerimizin borç batağına saplanmış durumda olduğunu ve neredeyse borcu olmayan çiftçinin kalmadığını ifade ederek, emeğinin karşılığını alamayan çiftçinin borçlarını ödeyemez hale getirildiğini iddia etti. Kendi iktidarları döneminde çiftçilerin emeğinin karşılığını alarak, karnı tok, başı dik hale geleceğine işaret ederek, “Bugün köyünden göç etmek zorunda kalan çiftçilerimiz MHP iktidarında doğduğu yerde doyar hale gelecek” dedi.
 
Çalış, seçim beyannamelerinde çiftçilerle ilgili yapmayı planladıkları bazı yenilikleri de şu şekilde sıraladı:
 
·        Tarımsal destekler kademeli olarak gayri safi yurt içi hasılanın yüzde 1,5’u düzeyine çıkartılacaktır.
·        Halen yüzde 0.5 olan toplam destek miktarı ilk etapta iki kat arttırılarak yüzde 1’e çıkarılacak ve yaklaşık 12,5 milyar lira tarımsal destek yapılacaktır.
·        Besi hayvancılığının desteklenmesi amacıyla bütçeden yapılan destek ödemeleri yüzde 50 oranında arttırılacaktır.
·        Hayvancılık desteği, bugünkü 1 milyar 250 milyon lira düzeyinden 2 milyar lira’ya yükseltilecektir.
·        Küçük çiftçilerin desteklenmesi amacıyla mazot, gübre, ilaç, tohum ve fide gibi tarımsal girdiler üzerindeki ÖTV ve KDV kaldırılacaktır.
·        Orta ve büyük ölçekte üretim yapan çiftçilerin kullandığı bu girdilerin üzerindeki ÖTV ve KDV kademeli olarak yüzde 50 oranında düşürülecektir.
·        Buğday, mısır, pamuk, soya, ayçiçeği, çeltik, fındık, üzüm, kayısı, zeytin ve yerfıstığı gibi ürünler için özel destekleme programları geliştirilecek ve bu ürünlere fiyat garantisi verilecektir.
·        Sulamada ve tarım işletmelerinde kullanılan elektrik tarifesi farklılaştırılarak çiftçilerimize daha ucuz elektrik temin edilecektir.
·        Mayınlı araziler mayından arındırılarak tarımsal amaçlı kullanılmak üzere yoksul çiftçilere dağıtılacaktır.
·        Tarımsal ihracata sağlanan destekler arttırılacaktır.
·        Arz fazlası ürünlere ihracat ve pazarlama desteği sağlanacaktır.
·        Et ve Balık Kurumu et piyasasını düzenleyecek etkin bir müdahale kurumu olarak yeniden yapılandırılacaktır. Et ve sütte garanti fiyat uygulamasına geçilecektir.
·        Hazine arazilerinde tarımsal üretimde bulunanların tarımsal desteklerden yararlanması sağlanacaktır. Hazine ile olan uyuşmazlıklar giderilecek ve araziler kullanıcılarına uzun vadeli olarak kiralanacaktır.
MHP Karaman İl Başkanı İsmet Hatipoğlu da yaptığı konuşmada, Haziran ayında yapılacak olan genel seçimlerin önemine değindi. Hatipoğlu, önümüzdeki Milletvekili seçimlerinin ülkemiz açısından çok önemli olduğunu bildirerek, herkesin, işine, aşına ve mutfağına bakarak oyunu kullanması gerektiğini vurguladı.