Genel seçimler 4 yılda bir yapılacak

Genel seçimler 4 yılda bir yapılacak
TBMM Genel Kurulunda 'Milletvekili seçimlerinin 4 yılda bir yapılmasını' ve 'Nüfusu yeterli olmayan illere 2 milletvekili çıkarma hakkı tanınmasını' öngören kanun teklifi kabul edildi.

Milletvekili seçimlerinin 4 yılda bir yapılmasını öngören ve nüfusu 2 milletvekili çıkarmaya yetmeyen illere 2 milletvekili çıkarma hakkı tanıyan kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

2007 yılında Anayasaʹda yapılan değişikliğe paralel olarak Milletvekili Seçim Kanunuʹnda yapılan değişiklikle, milletvekili seçimleri 4 yılda bir yapılacak. Bir önceki seçimin yapıldığı tarihten itibaren 4 yılın dolmasından önceki son pazar günü oy verilecek. Oy verme gününden geriye doğru hesaplanacak 90 günlük sürenin ilk günü, seçimin başlangıç tarihi olacak.

Değişiklikle, nüfusu 2 milletvekili çıkarmaya yeterli olmayan illere 2 milletvekili çıkarma hakkı getirildi.

Milletvekili seçiminin 4 yılda bir yapılmasına ilişkin yasa teklifinin 2. maddesi üzerinde söz alan CHP Antalya Milletvekili Atilla Emek, seçim kanunlarında acele yapılan değişiklikleri doğru bulmadıklarını ifade etti. Anayasalarda değişikliklerin toplumsal uzlaşma ve suhuletle yapılması gerektiğini belirten Emek, ʹʹBu değişiklik hükümetin bir yıl içinde erken seçim hesabı içinde olduğunu göstermektedirʹʹ dedi.

DTP Bitlis Milletvekili Nezir Karabaş, Seçim Kanunu ve Siyasi Partiler Kanunuʹnda önemli değişiklikler yapılması konusunun ortada dururken, teklifin öncelikli olarak genel kurula getirilmesini eleştirdi.

MHP Mersin Milletvekili Behiç Çelik, yeterince görüşülmeden Anayasa değişikliklerinin yapılmasının doğru olmadığını söyledi.

DSP İzmir Milletvekili Harun Öztürk, milletvekili seçimlerinin 4 yılda bir yapılmasına ilişkin değişikliğe gerek olmadığını, Meclisin gündeminin boş yere işgal edildiğini ileri sürdü. Öztürk, temsilde adaleti, yönetimde istikrarı zedelemeyecek şekilde seçim barajının yüzde 10ʹdan makul bir seviyeye çekilmesi gerektiğini savundu.

Madde, oylanarak kabul edildi.

-ʹʹAPAR TOPAR KANUN TARTIŞIYORUZʹʹ-

Teklifin yürürlük maddesi üzerinde söz alan CHP Manisa Milletvekili Şahin Mengü, teklifin Anayasa Komisyonu ve Genel Kurulda ʹʹYangından mal kaçırır gibi görüşüldüğünüʹʹ belirterek, ʹʹMuhalefete saygı gösterilmediğiniʹʹ kaydetti. Mengü, ʹʹKaldır parmağı, indir parmağı. Apar topar kanun tartışıyoruz. Parlamentonun muhalefet kanadına saygı gösterilmiyor. Harp halinde değiliz. Orduyu bir yere göndermiyoruz. Seçim Kanunu tartışıyoruzʹʹ dedi.

Şahinʹe yanıt veren Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, 2 maddeden oluşan yasanın birkaç saattir tartışıldığını söyledi. CHP Konya Milletvekili Atilla Kartʹın komisyonda teklif için ısrarla ʹʹtasarıʹʹdediğini belirten Kuzu, ʹʹBu bir tekliftir. Parlamenter sistemlerde Hükümetin arkasında durmadığı bir yasa çıkar mı bu Meclisten? Olmuş mudur? Olmaz. Neden ikide bir hükümet kanadına dönüp ʹkatılıyor musunʹ diye soruyoruz. ʹYokʹ dediği zaman da her şey bitiyor burada. Evvela bunu tartışalım. Bundan kurtulmak istiyorsak başkanlık modeline geçelim bu iş bitsin. Bu işin köklü çözümü oradaʹʹ diye konuştu.

-ʹʹYİĞİTLİNİZ VARSA...ʹʹ

Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç ise seçim sisteminin çok yanlış olduğunu, bir ile 2 milletvekilinin az olduğunu söyledi. Genç, laf atmalar üzerine, ʹʹGelin tercih sistemi ve dar bölge getirelim. Yiğitliğiniz varsa, benim gibi bağımsız seçilin gelinʹʹ diye konuştu.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, bir soru üzerine, teklifin arızi bir düzenleme içerdiğini belirterek, bir ilin tek milletvekili ile temsilinin sıkıntılarının yapılan konuşmalarda dile getirildiğini söyledi. Ergin, ʹʹTemennimiz göç olmasın, bu tür düzenlemelere de ihtiyaç kalmasınʹʹ dedi.

Daha sonra oylanan teklif, kabul edildi.

Oturumu yöneten Başkanvekili Güldal Mumcu, 27 Kasım Salı günü saat 15.00ʹde toplanmak üzere birleşimi kapattı