FIFA Kürt futbol takımını resmi olarak tanıdı

FIFA Kürt futbol takımını resmi olarak tanıdı
FIFA Irak Bölgesel Kürt Yönetiminin ulusal futbol takımını resmi olarak kabul ettiği ileri sürüldü.

 Kürt Futbol Federasyonu Sekreteri Selam Hüseyin, FIFAʹnın kendilerini resmi olarak kabul ettiğini ve Mayıs ayında Filistinʹde yapılacak olan uluslararası futbol şampiyonasına katılacaklarını söyledi.

FIFA RESMİ OLARAK KABUL ETTİ
Irakʹın Erbil kenti merkezli yayın yapan Aknews Haber Ajansı, FIFAʹnın bölgesel Kürt yönetiminin ulusal futbol takımını resmi olarak kabul ederek, Mayıs ayında Filistinʹde yapılacak olan uluslararası şampiyonaya katılmasına izin verdiğini yazdı. Kürt yönetiminin Futbol Federasyonu Sekreteri Selam Hüseyin, Kürt tarihinde ilk kez futbol takımının FIFA tarafından resmi olarak kabul edildiğini belirterek, "FIFA, futbol takımımızı resmi olarak kabul etti. 13- 22 Mayıs tarihleri arasında Filistinʹde yapılacak olan uluslararası şampiyonaya Özbekistan, Tunus, Moritanya, Pakistan, Srilanka ve Endonezya ile birlikte aynı grupta yer alacağız" dedi.

Hüseyin, Kürdistan futbol takımının ilk kez ulusalararası bir şampiyonaya katılacağını da belirterek, bunun kendileri için çok önemli ve tarihi bir olay olduğunu söyledi.

BAĞIMSIZLIK İLANI TARTIŞILIYOR
Merkezi Bağdat hükümeti ile tartışmalı bölgeler, petrol ve Kerkükʹün statüsü konusunda bir türlü anlaşamayan ve son olarak hakkında tutuklama kararı çıkartılan Irak Cumhurbaşkan Yardımcısı Tarık Haşimiʹyi Erbilʹde barındırdıkları için ilişkilerin kopma noktasına geldiği Erbil-Bağdat hattında, Kürtlerin bağımsızlık ilan etmeleri tartışılıyor. Irak Başbakanı Nuri El Malikiʹyi diktatörlük kurmakla suçlayan Bölgesel Kürt Yönetimin Başkanı Mesut Barzani, "Sorunlar çözülmez ise herkes kendi yoluna gidecektir" diyerek bağımsızlıklarını ilan edebileceklerini söylemişti.