Erdoğan: Laiklik ayrıştırıcı değil birleştiricidir

Erdoğan: Laiklik ayrıştırıcı değil birleştiricidir
Laiklik ilkesinin anayasaya girişinin 75. yıl dönümü nedeniyle Başbakanlık bir mesaj yayınladı.

 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiyeʹnin geçmişten gelen büyük medeniyet birikimiyle farklı kültür, din, mezhep ve anlayışların barış içinde bir arada yaşadığı bir coğrafya olduğunu belirterek, bu medeniyet birikimiyle uyum arz eden bir laiklik yorumunun birlik ve beraberlik içinde geleceğe yürüyüşün teminatı olmaya devam edeceğini bildirdi.

Başbakanlık Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre, Başbakan Erdoğan, laiklik ilkesinin Türkiye Cumhuriyeti Anayasasıʹna girişinin 75. yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Laiklik ilkesinin tıpkı demokrasi ve sosyal hukuk devleti kavramları gibi cumhuriyetin temel nitelikleri arasında yer aldığını ve 75 yıl boyunca cumhuriyetin bütün değerleri, demokrasin bütün kazanımları gibi Türk milletinin ortak paydası olduğunu ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:

"LAİKLİK AYRIŞTIRICI DEĞİL BİRLEŞTİRİCİDİR"

ʹʹ75 yıllık tecrübe göstermiştir ki laiklik ilkesi, cumhuriyetimizin demokratikleşme çabalarıyla en ideal ve modern anlamda sosyal bir hukuk devleti olma gayretleriyle bir arada ele alındığında ülkemizin ilerlemesi, kalkınması, barış, huzur ve istikrar içinde geleceği şekillendirmesi noktasında hayati bir önemi haizdir. Laiklik, ayrıştırıcı değil birleştirici, baskıcı değil özgürleştirici, tek tipleştirici değil hoşgörülü bir yorumla uygulandığında demokrasiye güç katmış, ekonomiye, dış politikaya, sosyal hayata ivme kazandırmıştır. Türkiye, geçmişten gelen büyük medeniyet birikimiyle farklı kültürlerin, farklı dinlerin, farklı mezhep ve anlayışların barış içinde bir arada yaşadığı bir coğrafya olmuştur. Bu bakımdan, medeniyetimizle ve medeniyet birikimimizle uyum arz eden bir laiklik yorumu, birlik ve beraberlik içinde geleceğe yürüyüşümüzün de teminatı olmaya devam edecektir. Bu düşüncelerle laikliğin anayasal ilke olarak kabul edilişinin 75. yıl dönümünü kutluyor, tüm vatandaşlarımı sevgiyle selamlıyorum.ʹʹ