Çift sarılı yumurtanın sırrı çözüldü

Çift sarılı yumurtanın sırrı çözüldü
Sanılanın aksine, çift sarılı yumurtayı bir cins tavuk değil,bakın hangi tavuklar yapıyormuş?
Konya Yumurta Üreticileri Birliği Başkanı Hasan Konya, sanılanın aksine, çift sarılı yumurtayı bir cins tavuk değil, yumurtaya yeni başladığı için strese giren her tavuğun yaptığını söyledi.

Aynı zamanda Türkiye Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (Yum-Bir) Başkan Yardımcısı görevini de yürüten Hasan Konya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Konyaʹnın, ülkedeki yumurtacılık sektöründe en önemli üretim merkezlerden biri olduğunu belirtti.

Hasan Konya, yumurta fiyatlarda son dönemde fazla bir yükselme olmadığını, buna rağmen yem fiyatlarındaki artışın küçük ve orta ölçekli yumurta üreticilerinin maliyetlerini artırdığını söyledi.

Tüketicilerin yumurta konusunda daha fazla bilgi sahibi olmasının üretimde kaliteyi de artıracağını anlatan Hasan Konya, şunları kaydetti:

ʹʹÖncelikli olarak, ambalajlı olarak satılan yumurtaların üzerindeki gramaj bilgilerine dikkat etmeleri gerekiyor. Bunun yanı sıra, pek çok kişi, orta boy yumurtanın 2 katına ulaşan büyüklüğe sahip çift sarılı yumurtaları, farklı cinsteki tavukların yumurtladığını sanır, bu bilgi yanlıştır. Sanılanın aksine, çift sarılı yumurtayı bir cins tavuk değil, yumurtaya yeni başladığı için strese giren her tavuk yapar. Çift sarılı yumurta yumurtlama durumu, tavuk yumurtlamaya alıştıktan belli bir süre sonra üzerindeki stresinde de bitmesiyle tümüyle ortadan kalkar, normal yumurta düzenine geçer.ʹʹ

Bu yumurtaların toplanarak ayrı viyollar halinde daha yüksek fiyattan satıldığını vurgulayan Konya, ʹʹÇift sarılı yumurtanın, fiyatı dışında diğer yumurtalardan hiç bir farkı yokturʹʹ diye konuştu.