CHP Türk Silahlı Kuvvetlerini eleştirdi

CHP Türk Silahlı Kuvvetlerini eleştirdi
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Parti Grubu toplantısında partililere seslendi..

 Ankaraʹda Başbakan Erdoğanʹın yurt dışında olmasından ötürü sadece CHP ve MHPʹnin parti grubu toplantıları vardı.

Kılıçdaroğlu grup konuşmasında süt tartışmalarına katıldı. CHP lideri TSKʹnın Bekir Coşkun ve Ümit Kocasakalʹı hedef alan bildirisine de sert çıktı.

Kemal Kılıçdaroğlu, ʹBekir Coşkun kendi köşesinde kendi üslubuyla bir yazı yazmış. Demokrasi diyorsak her kurumun eleştiriye tahammül etmesi lazım. Genelkurmay Başkanı da buna dahildir. BDDK başkanı da buna dahildir. İki kişi eleştiri yöneltince hemen bir bildiri. Astsubaylar isyan ediyor bir bildiri. Geçmişte bazı arkadaşlar bildiri yayınlayınca bazı arkadaşlarımız tepki göstermezdi. Artık bundan sonra bildiri yayınlarsan karşılığını alırsın. Sen kendine göre mazeret yaratırsan olmaz. Eleştiriye tahammül edeceksin edemiyorsan o koltuğu terk edeceksin. Hükümet de bu açıklamaya destek veriyor. Ee sen başbakansın niye oturuyorsun orada. Bunların demokratlığı gömlek demokratlığı.ʹ diye konuştu.

İşte Kılıçdaroğluʹnun o açıklamaları

Dünyda değişim var. Dipten gelen bir dalga var. Kişi başı 30-35 bin dolara ulaştığı ülkelerde de dikta var Arap Baharıʹndan gelen ülkelerde de dikta var. 

Avrupaʹda da değişim var. 17 yıl sonra Hollande iktidara geldi. Fransaʹyı önemsiyoruz. Fransaʹnın tarihini de önemsiyoruz. Hollande Avrupaʹnın tarihine de katkıda bulunacaktır. Avrupa değişmek istiyorsa, bu Türkiyeʹsiz olmaz. Bu Türkiye istediği için değil, dünyanın ihtiyacı olduğu için. Bunun için Türkiyeʹyi Avrupaʹya almalısınız. Hollande çıktı çok güzel bir konuşma yaptı. Hiç kimseyi ayrıştırmayacağını söyledi. Bu söylemler bazı politikacılara küpe olsun. Hep birlikte göreceğiz sözünde duruyor mu durmuyor mu. 

TÜRKİYEʹDE DEĞİŞİMİN ADI CHPʹDİR

Özgürce 1 Mayısʹı kutladık hep birlikte. Özgürlük mü istiyorsun çatı CHP, onurlu bir Türkiye mi istiyorsun çatı CHP, halkını düşünen bir parti mi istiyorsun çatı CHP. Artık bilinmeli ki Türkiyeʹde değişimin adıdır CHP. 

Yüreğinde insan sevgisi olan herkesi bu çatının altında bekliyoruz. Okulda süt verdiler, çocuğun mu zehirlendi? Hesap mı sormak istiyorsun? O zaman çatı CHPʹdir. Yeter artık bıktım bu düzenden diyorsan değişimin adı CHPʹdir. CHPʹlilerin adında direnme ruhu vardır.

İstanbulʹda bir taksi durağını ziyaret ettik. İktidar Haliç Kongre Merkeziʹnde bir konuşma yapıyor. Ben hatırlatayım, "Korsan taksilerle ilgili yasaları dikkatle inceliyoruz" dedi. Size yalan söyleyen politikacıdan vazgeçin artık. Korsan taksi uygulaması öteden beri var. AKP bunu biliyor, önlem almıyor. Yolsuzluktan beslenen bir parti vatandaşın sorunuyla ilgilenemez. Kendisi sorunlu bir siyasi parti memleketin sorunları ile ilgilenemez. Getirin CHPʹyi iktidara, bakın bakalım korsan taksi kalıyor mu.

DARBECİLER HALA İKTİDARDA

Siyasi ahlak, eğer siz verdiğiniz sözün arkasında durmuyorsanız, bir zaman sonra çark ediyorsanız, siyasi ahlaktan söz edilemez. Şimdi söylüyorum, siz darbelere karşı mısınız. O zaman gelin, bu anayasayı hep birlikte değiştirelim. Şayet bir ülkede darbecilerin yaptığı yasa darbe sonrasında da yürürlükte ise darbeciler hala iktidarda demektir. Bir ülkenin darbe hukuku ile yönetilmesine göz yummak, milletin iradesine saygısızlıktır. 

Darbe hukukunu kaldırmıyorsun. Bir de darbe hukuku yapıyorsun. Çık adam gibi darbe hukukunu değiştireceğiz de biz de destek verelim. Anayasayı değiştireceğiz güzel, darbe hukukunu değiştirecek misiniz yok. Baskı rejimi darbe hukuku. 

GELİN DARBE HUKUKUNU ORTADAN KALDIRALIM

Oturalım çalışalım darbe hukukunu ortadan kaldıralım. Ben demokrasiye inanıyorum diyenler darbe hukukunu niye değiştirmiyor? Geçmişte darbe yaşamış ülkelere bakalım; onlar ne yaptılar geriye döndüler yüzleştiler. Biz sözde darbelerden şikayet ediyoruz ama darbe hukukunun arkasına saklanıyorlar. 1 Mayıs önemli bir tarihtir, her 1 Mayıs darbecilerin korkulu rüyası olacaktır.

Totaliter rejimin akademik çocuğu YÖKʹü kaldıralım. Kaldırmaya yanaşıyorlar mı? Bir ülkenin eğer demokrasi diye adlandırılabilmesi için 92 gazetecinin tutuklu olması utanç nedenidir. Darbecilerle bunların yaptıkları arasında fark yok. Bir grup toplantısında Kenan Evren ve Erdoğanʹı karşılaştıracağım. Bunların maskerlerini indirmek benim boynumun borcudur. Eskiden Milli Güvenlik Konseyi vardı tehlikeyi onlar belirliyordu. Şimdi hükümet belirliyor. 

GENELKURMAY BAŞKANIʹNA SERT ÇIKTI

Bekir Coşkun kendi köşesinde kendi üslubuyla bir yazı yazmış. Demokrasi diyorsak her kurumun eleştiriye tahammül etmesi lazım. Genelkurmay Başkanı da buna dahildir, BDDK başkanı da buna dahildir. İki kişi eleştiri yöneltince hemen bir bildiri. Astsubaylar isyan ediyor bir bildiri. Geçmişte bazı arkadaşlar bildiri yayınlayınca bazı arkadaşlarımız tepki göstermezdi. Artık bundan sonra bildiri yayınlarsan karşılığını alırsın. Sen kendine göre mazeret yaratırsan olmaz. Eleştiriye tahammül edeceksin edemiyorsan o koltuğu terk edeceksin. Hükümet de bu açıklamaya destek veriyor. Ee sen başbakansın niye oturuyorsun orada. Bunların demokratlığı gömlek demokratlığı.

Her önüne gelenin bildiri yayınladığı bir ülke değil burası. Burası Patagonya değil. Herkes görevini yapacak. Kendi mesai arkadaşı vardı; İlker Başbuğʹu terörist ilan ettiler. Alındı Silivriʹye konuldu. Gıkı çıktı mı? Eğer bildiri yayınlarsan Genelkurmay Başkanlarıʹnın demokrasiye bağlı bir şekilde görev yapması gerektiğini söylersin. Eğer askerin rahatsızlığı varsa onu başbakana anlatır. Haksızlığa uğrayan birisi varsa gider ona anlatır. Yargıya gider.. 

SÜT DAĞITMASINI BECEREMEYEN İKTİDAR

İzmir Belediyemiz okullara süt dağıtımı yapıyorken yandaş kalemler ne gerek var diyorlardı. Onların derdi oydu. Hayatımda bu kadar beceriksiz iktidar göremedim. süt dağıtmayı beceremeyen bir iktidar nasıl Türkiyeʹyi yönetecek. 1700ʹün üzerinde öğrenci hastaneye kaldırıldı. Biz hükümetin beceriksizliğine Van depreminde de tanık olduk. Deprem bölgesine dünya kadar yardım geldi çocuklar çadırda açlıktan öldü. Bu kadar beceriksiz iktidar olabilir mi? Süt dağıtımını beceremiyorsun.. 

Ben daha önce Başbakanʹa pedagogun ne demek olduğunu söylemiştim. Şimdi burada da diyor ki sütler pastorizedir. Başbakan pastorize sütün de ne demek olduğunu bilmiyor. Okullarda dağıtılan sütün pastorize olduğunu bilmiyor. O 6 ay dayanıklı süt. Sana bu bilgiyi vermediler mi? Ha şunu söyleyeyim bu CHP ne yapar diye; sayın Başbakanʹa cevap vereyim.

İZMİR BELEDİYEMİZ 5 YILDIR SÜT DAĞITIYOR

Bizim İzmir Belediyemiz tam 5 yıldır süt dağıtıyor. Pastorize sütün ömrü 3-4 gün. Pastorize süt çocuklar için daha yararlı. İzmirʹde 7 yıldır öğrencilere süt dağıtılıyor. Pastorize sütü 37 kuruşa alıyor belediye. Bunlar 57 kuruşa alıyor. Ben diyorum ya bunlar hortumcu inanmıyor kimse. Bu proje doğrudan üreticiden almaya dayalı bir proje. Ve birleşmiş milletler bu kooperatifi inceliyor ve dünyanın en iyi kırsal kalkınma projesi olarak onaylıyor. 

Bizim belediye başkanımız 400 yıl hapisle cezalandırıyor. Birkaç kez ölüp gelmesi lazım. 

Süt dağıtmayı beceremeyen bir iktidar neden anlar; kinden nefretten anlar. Yolsuzluktan hele çok iyi anlarlar. O konuda kimsenin eline su dökemezler. İşsizliği bitiremezler. 

20 MİLYAR DOLARLIK İHALE

Diyor ki Sayın Kılıçdaroğlu, 20 milyar dolarlık yolsuzluk var belgesi nerede? Yahu ihaleleri kamu yasasının dışına çıkardın; niye çıkardın diyorum?

Özelleştirme yaptılar yargı da iptal etti. İptal edilen yargı kararlarını bakanlar kurulu görmezden gelebilecek. Sen nasıl olur da yolsuzluğu görmezden gelirsin. Deniz Feneri davasını gördük. Deniz Feneri davasını yargılayacak mahkeme peşindeler. Acaba nerede nasıl beraat ettirebilirizin derdine düştüler. 

BAŞBAKAN EKONOMİDEN ANLAMAZ

Başbakan ekonomiden anlamaz, pastorize sütün ne olduğunu bilmez. S&P bizim kredi notumuzla ilgili açıklama yaptı ve Başbakan hemen patladı. Türkiyeʹnin ödediği faiz 135 milyar dolardan 450 milyar dolara çıkmış. O paralar Recep Tayyip Erdoğanʹın cebinden mi çıkıyor? Batmanʹda 960 kişi yılda 4 ay çalışacak başvuran kişi 14 bin.. İşsizlik temel bir sorundur bu ülkede. Her vatandaşın sorunudur. Türkiyeʹnin en temel sorunu işsizlik ama bununla ilgili bir haber yer almaz. Efendim bugün yağmur yağdı galiba bu yağmurun sebebi CHP. Bu kadar iyi yönettiklerini söylüyorlar. İcra dosyalarının az olması lazım. 2001 yılında 10 milyon 026. Geçiyorum 2011ʹe.. İcra dosyası 20 milyon 506 bine çıkmış.. Ekonomiye bakın, ekonomi uzmanlarına bakın. Ve bu arada 6 kez de mali af çıktı. Ona rağmen bu rakamlar var. Memlekette huzur olması lazım o zaman hapistekilerin çıkmış olması lazım. 59 bin kişiden 117 bin kişiye çıktı. 

ERDOĞAN DİYARBAKIRʹDA CEZAEVİ VAADİNDE BULUNDU

Adalet Bakanı çıkmış övünüyor, yeni hapishaneler yapacağız. Diyarbakırʹda cezaevi vaadinde bulunan Erdoğanʹa Diyarbakırʹdan oy verdiler.

Düşünün 3. boğaz köprüsü ihalesini yaptılar ihaleye giren kimse yok. Yabancılar gerçeği biliyor, buradan bir şey çıkmayacağını. 

S&P ile ilgili bir kaç şey daha söyleyeceğim.. Başbakan bunlar zaten Türkiyeʹyi sevmezler dedi. Açıklamada ideolojik yaklaşımlar var denildi. Madem ideolojik bir yaklaşım diyorsan anlaşmayı iptal et. Senin Hazine Müsteşarın imzalamadı mı o anlaşmayı. Bu karar önce sana geliyor sen alıp okuyorsun sonra kamuoyuna açıklıyorsun. Sana geldiğinde niye itiraz etmedin. Sayın Başbakanʹın bir lafı vardı; bu köşe yazarları niye böyle yazıyor diye. Parasını veriyorsan medya patronu olarak böyle yazmasına engel ol. S&Pʹnin parasını sen veriyorsun madem beğenmiyorsun niye sözleşmeyi iptal etmiyorsun. Bunların ne sözüne ne de söylediğine itibar edilebilir. Bunlardaki tutarsızlık bir değil iki değil.

DIŞİŞLERİ BAKANI HAKKINDA GENSORU ÖNERGESİ VERECEĞİZ

Suriye ile ilgili politika Türkiyeʹyi dostluğuna güvenilmeyen bir ülke yaptı. Sanki ben Esadʹa ve Kaddafiʹye kardeşim dedim. Diliyorum Obamaʹya da kardeşim der. Kime kardeşim derse o gitti; ya öldürüldü ya da ülkesi işgal altında. NATOʹnun ne işi var Libyaʹda dedi ardından ABDʹden bir telefon yelkenleri indirdin. Diktatör diye gitti Libyaʹyı ilan etti. Oysa önce kardeşim dediği Kaddafiʹden insan hakları ödülünü almıştı. Diktatörün elinden insan hakları ödülü alınır mı? O ödülle birlikte 25 bin dolar ödül aldı. O parayı şehit ailelerine vereceğim dedi. Hangi şehit ailelerine verdiniz diye sorduk tık yok. Para deyince bütün akan sular duruyor. Bunun satışı kürsel seviyede. İçeride de var. Erbakanʹı da sattı.. Sen Erbakanʹdan helallik aldın mı? Başbakanʹın satmadığı insanlar var; mesela Deniz Feneri sanıklarını satmadı.

Dışişleri Bakanı hakkında gensoru önergesi vereceğiz. Gelsin hesabını versin. Ben merak ediyorum parlamentoya geldiğinde parmak işaretiyle nasıl çağrıldığını anlatsın. Öyle bir hızla gitti ki Başbakanʹı ezecek diye çok korktum..