ÇAĞLAYAN; Türk tarımı bilerek yok ediliyor!

ÇAĞLAYAN; Türk tarımı bilerek yok ediliyor!
HAS Parti Karaman Milletvekili Adayı Av. Abidin ÇAĞLAYAN teşkilat mensupları ile birlikte seçim gezilerine başladı.
Çağlayan, gittikleri köy gezilerinde köylülerin sorunlarını dinledi ve çarenin HAS Parti olduğunu söyledi.
            Çağlayan, AKP Hükümetinin ekonomi, dış politika ve iç politikada olduğu gibi tarım ve hayvancılıkta da milli bir politikası bulunmamaktadır. IMF’nin dayattığı politikalar nedeniyle son 8 yılda 2,5 milyon çiftçimiz işini ve toprağını bırakarak yerinden göç etmek zorunda kaldı dedi.
 
            Çağlayan hayvancılığın tamamen bitirildiğini, Anguslar ithal edilmeseydi geçtiğimiz kurban bayramında halkımız kurbanını bile kesemeyecekti. Türkiye ilk defa Ak Parti Hükümetinde bu durumlara düşürülmüştür dedi.
 
            Yabancı ülkeler tarımsal üretimi artırmak için seferber olurken, Türkiye’de GSMH’nın yüzde 1’inden daha az kaynak tarım destekleri için ayrılmaktadır. Çiftçi başına verilen tarımsal destek miktarının ABD’de 4 bin 500 dolar, AB ülkelerinde 2 bin 500 doları bulurken, Türkiye’de ise ancak 40 dolar olduğunu belirten Çağlayan,
 
            Çiftçi ürününü pahalıya üretip ucuza satmak zorunda bırakılmıştır. 2002 yılında traktör almak için 56 ton buğday satan çiftçi, bugün traktör alabilmek için 100 ton buğday satması gerekmektedir. 2002 ve 2011 yılları arasında Mazot fiyatı ortalama yüzde 300 artarak 1.20 TL’den 3.60 TL’ye, Üre gübresinin ise yüzde 300 artarak 300 TL’den 900 TL’ye çıkmıştır. Çiftçi 1 litre mazot için 2002 yılında 5 kg buğday, 24 kg pancar satarken, 8 yıllık AKP hükümetinden sonra ise bugün 7 kg buğday, 30 kg pancar satıyor. Girdilerin aşırı artmasına karşın ürünün ucuzlaması çiftçimizi feryat ettirmektedir. Çiftçimiz ekipmanlarını yenilemede ve geçimini sağlamakta sıkıntılıdır. Zaten IMF’nin, AB’nin ve AKP Hükümetinin amacı da budur. Türk tarımı bilerek yok ediliyor! Dedi.
 
            IMF ve dış güçlerin etkisinde kalmadan tamamen milli ve yerli bir tarım politikasını hayata geçiremezsek maalesef bugünleri de arayacağız diyen Çağlayan, HAS Parti olarak iktidar olduklarında tarım politikalarını IMF kontrolünden kurtaracağız. Üretimde kota ve kısıtlamaları kaldıracağız. Yok edilmiş olan tarım ve hayvancılığı destekleyerek yeniden ihya edecek ve ithalatçı konumdan ihracatçı konuma geçireceğiz. Tarımsal destekleri iki katına çıkaracağız. Destekler alan bazlı değil, ürün bazlı olacak. Et ve Balık Kurumu, Süt ve Yem Endüstrileri Kamu sosyal Teşekkülleri (KST) olarak yeniden kurulacak. Motorin, gübre ve zirai ilaç üzerindeki vergiler kaldırılacak. Üretici birlikleri desteklenerek güçlendirileceğiz diyen Çağlayan,
 
            Onun için bir an önce AKP’nin iktidardan gitmesi ve HAS Partinin iktidara gelmesi gerekiyor dedi.