BAŞBAKAN İBRANİCE KONUŞTU Lo tirtsach

BAŞBAKAN İBRANİCE KONUŞTU Lo tirtsach
Tayyip Erdoğan, İsrail anlasın diye bu kez İBRANİCE konuştu: Lo tirtsach (Öldürmeyeceksin)
BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, her dinin insan hayatını kutsadığını belirterek İsrail’e, Tevrat’tan yaptığı alıntıyla seslendi: "On emirden altıncısı der ki; Öldürmeyeceksin. İbranicesi, Lo tir’tsach." Erdoğan, dün partisinin bazı belediye başkan adaylarını açıkladığı toplantıda özetle şunları söyledi:

İsrail sivilleri vuruyor

"İsrail, askeri tesisleri ve silahlı grupların karargahlarını vurmuyor. Hamas’ta böyle şey ne gezer. İsrail, sivil yerleşim yerlerini, hastaneleri, camileri, okulları vuruyor. Filistin Kızılayının hastanesi vuruldu, BM Mülteciler Sığınma Binası vuruldu, medya mensuplarının bulunduğu bina vuruldu. Bu vahşet hangi gerekçeyle meşrulaştırılabilir?
 
 
Video İzle

Savaşın bir hukuku vardır

Savaşın da bir hukuku vardır. Bizim bildiğimiz bizim öğrendiğimiz her semavi din insan hayatını kutsal sayar. İnsan hayatına kastetmeyi en büyük günah kabul eder. Tevrat’ta da, İncil’de de ve Kur’an-ı Kerim’de de bu böyledir. 10 emirden altıncısı ’Öldürmeyeceksin’ der. İngilizcesi, ’You shall not kill.’ İbranicesi, ’Lo tir’tsach.’

TV’ler göstermiyor dünya habersiz

İsrail’in pervasızlığı bir tarafa, dünya kamuoyunun tepkisizliği insanı daha fazla üzüyor. Televizyonların çok ciddi bir kısmı da ayrıca görüntü yayımlamıyor, onları da dünya tam manasıyla görmüyor. Çünkü İsrail’in kontrolü altında olan bir dünya medyası var, onu da özellikle vurgulamak lazım. Zaten bunlar objektif olarak yayınlarını yapsalar o zaman olay çok daha farklı bir boyuta ulaşır ama hiç kimsenin sesi çıkmıyor, hiç kimse bu insafsızlığa dur demiyor.

BM Güvenlik Konseyi son bir karar aldı.

BM de AB de seyrediyor

Bu karar bağlayıcı olmasına rağmen bakıyorsunuz BM hala bu noktada seyrediyor. Niye? AB maalesef seyrediyor. İslam dünyası bölük pörçük, bir bütünlük yok. BM Genel Sekreteri İsrail’deyken Gazze’deki BM binası vuruluyor. Bu açıkça dünyaya meydan okuma, dünya ile dalga geçmektir.

BM kapısından nasıl giriyor

İsrail bu güne kadar 100’e yakın belki de 100’ü aşkın BM Güvenlik Konseyi kararını uygulamamış bir ülkedir. Ben BM’ye sesleniyorum, BM Güvenlik Konseyi’nin kararlarını bu denli hiçe sayan, yok kabul eden, uygulamayan bir ülke, BM kapısından içeri nasıl giriyor? Bu soruyu ben kendime soruyorum. Bir taraftan (BM Güvenlik Konseyi kararları bağlayıcıdır), diyeceksiniz, bir yandan bu kararlara uymayan bir ülke çıkacak.

Türk Musevi’nin duruşu onurlu

Ülkemdeki Musevi vatandaşlarım da insanlığa kasteden her türlü olay karşısında onurlu bir duruş sergiliyorlar. Bakınız, Türkiye Musevi cemaati bir açıklama yaparak bir an önce ateşkesin sağlanması ve yaşanan üzüntülerin son bulması yönünde çağrı yaptılar. Özellikle bir ilimizde yapılan "Buraya şunlar, şunlar, şunlar giremez, köpekler girer" ifadesi çok yanlış bir ifadedir. Böyle bir ifadeyi kullanmak asla duyarlı olan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı hassasiyetini yakalayan, Türk milletinin tarihten gelen o hoşgörü anlayışını anlayan, bilen insanların yapacağı bir iş değildir."