Bakan Şahinʹden ʹtemel fıkralıʹ kürtaj yanıtı

Bakan Şahinʹden ʹtemel fıkralıʹ kürtaj yanıtı
Aile ve Sosyal Politikaları Bakanı Fatma Şahin, Başbakan Erdoğan’ın kürtaj ile ilgili sözlerine açıklık getirdi.

Başbakan Erdoğan’ın cinayet olarak nitelendirdiği olayın, hiçbir önlem alınmadan yapılan, çocuğun daha sonra kürtaj yoluyla alınması olduğunu belirten Şahin, “Sayın Başbakanımızın cinayet dediği şey, tedbirler alınmadan çocuk oluyorsa, sonra da kürtaj yoluyla bu cana kıyılıyorsa yasal haklara müdahale olarak görmektedir.” dedi.

Bakan Şahin, Ankara TOBB Konferans Salonu’nda düzenlenen Türkiye Sakatlar Konfederasyonu’nun 12. Olağan Genel Kurulu’na katıldı. Bakan Şahin, çıkışta basın mensuplarının sorularını cevapladı. Şahin’e, Başbakan Erdoğan’ın, AK Parti Kadın Kolları Kurultayıʹnda yaptığı konuşmada kürtajın cinayet olduğunu söylemesi soruldu. Bakan Şahin, Başbakan Erdoğan’ın söylediklerini anlamak için Dünya Sağlık Örgütüʹne bakmak gerektiğini söyledi. Şahin, “Kürtaj ve sonlandırma, sayın Başbakanımızın cinayet dediği şey, bu tedbirleri almadan bebek oluyorsa ondan sonra da kürtaj yoluyla bu bebeği de aldırıyorsa, bir canı da yok ediyorsa bu anne karnında da anne karnından çıktıktan sonra da yaşam hakkına müdahale olarak görmektedir. Ondan dolayı bu açıklamaları yapmıştır.”
"BAKAN ŞAHİN’DEN MUHALEFETE FIKRALI GÖNDERME"

Bakan Şahin muhalefete de yüklendi. Muhalefetin, siyah ve beyaz üzerinden siyaset yaptığını söyleyen Şahin, bu renklerin dışında birçok daha renk olduğunu vurguladı. Şahin, muhalefete, bir ‘Temel - Dursun’ fıkrası ile gönderme yaptı. Bakan Şahin, “Temel ile Dursun darağacına gidiyor. Temel’e soruyorlar, son isteğin nedir diye. Temel diyor ki ben annemi görmek istiyorum. Dursun’a da soruyorlar; Temel annesini görmesin diyor. Temel annesini görecek. Sağlıklı ve doğru bilgilerle bu ülke yönetilecek diyoruz.”

CHP’Lİ AKKAYA: KÜRTAJ ZORUNLULUK

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya da kürtaj tartışmalarına katıldı. Türkiye Sakatlar Konfederasyonu’nun 12. Olağan Genel Kurulu’na katılan Akkaya, burada yaptığı konuşmada kürtaj tartışmalarına değindi. Başbakan’ın, kürtaj ile ilgili yaptığı açıklamaları gündem değiştirmek olarak değerlendiren Akkaya, "Ne alakası var şimdi geldiğimiz bu noktada bunlardan bahsetmenin" diyerek tepkisini dile getirdi. Kürtajın bir zorunluluk olduğunu savunan Akkaya, “İstatistikleri incelediğimizde sakat doğumun çoğunluğunun doğum sırasında olduğunu görüyoruz. Kürtaj bir zorunluluktur. Buna doktorlar karar veriyorlar.” diye konuştu.