Aşıların Azalma Getirdiği, Viral Hastalıkların Yükselişi: Yeni Sağlık Tehdidi

Aşıların Azalma Getirdiği, Viral Hastalıkların Yükselişi: Yeni Sağlık Tehdidi
Aşılamanın etkisiyle kızamık, boğmaca gibi hastalıkların ölümcül etkisi azaldı, ancak viral hastalık yükündeki artış yeni bir sağlık tehdidi oluşturuyor.

Türkiye'de çocuk sağlığı ve çocuk ölümlerine ilişkin son kapsamlı raporda, viral enfeksiyonların yol açtığı riskler ön plana çıktı. Rapora göre, 5 yaş altı ölüm oranı bin canlı doğumda 11.2 olarak belirlendi ve Türkiye'nin 188 ülke arasında 122. sırada yer alması dikkat çekici. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Prof. Dr. Burcu Tokuç tarafından hazırlanan "Türkiye'de Çocuk Sağlığı Durumu" başlıklı raporda, Türkiye'de 0-17 yaş arası çocuk nüfusunun 22 milyon 578 bin olduğu vurgulandı. Raporda, her 1000 canlı doğumda 11 çocuğun, önlenebilir sebeplerden dolayı beşinci doğum günlerini göremeden yaşamını yitirdiği bilgisi paylaşıldı.

Yeni Tehlike Belirtisi

Rapordan yansıyan veri ve bilgiler şöyle sıralandı: "Çocuk nüfusunun yüzde 51.3’ünü erkek çocuklar, yüzde 48.7’sini kız çocuklar oluştururken, çocuk nüfusu toplam nüfusun yüzde 26.5'ini oluşturuyor. Sağlık sistemindeki ilerleme ve ebeveynlerin bilinçlenmesi ile bebek ve çocuk ölümlerinde son 30 yılda ciddi gerileme yaşansa da viral hastalık yükündeki artış ise yeni sağlık tehdidi olarak dikkat çekiyor." şeklinde açıklandı.

Rapora göre, 0-6 yaş arası çocuklarda en yaygın görülen sağlık sorunu yüzde 31.3 ile üst solunum yolu enfeksiyonları oldu. Bunu sırasıyla, yüzde 29.4 ile ishal ve yüzde 6.9 ile alt solunum yolu enfeksiyonları izledi. 7-14 yaş arası çocuklarda ise üst solunum yolu enfeksiyonları yüzde 27.1 ile en sık görülen sorun olarak belirtildi. Ardından yüzde 19.8 ile ishal ikinci sırada yer aldı. Bu sağlık sorunlarını yüzde 11.2 ile ağız ve diş sağlığı sorunları takip etti.

Yürüme Zorluğu Çekiyorlar

Rapordan aktarılan diğer verilere göre: "5-17 yaş grubundaki çocukların yüzde 1’i görme zorluğu, yüzde 0.2’si işitme zorluğu, yüzde 1.1’i yürüme zorluğu, yüzde 0.9’u öz bakım güçlüğü, yüzde 0.8’i iletişim güçlüğü, yüzde 1.5’i öğrenme güçlüğü yaşıyor. Doğumların yüzde 2.5’i yani yaklaşık 27 bin bebek sağlık kuruluşu dışında doğuyor. Tam izlem yapılma oranları gebelerde yüzde 96.1, bebeklerde yüzde 92.4, çocuklarda yüzde 90.6 olarak sıralanırken, ilk 2 günde sağlık kontrolü yapılmış bebek oranı yüzde 68 iken, bebeklerin yüzde 22.6’sı doğum sonrası bir sağlık çalışanından bakım almadı.

İkizlerde Demir Eksikliği

Ayrıca Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Funda Öztürk, ikiz gebeliklerde demir eksikliğinin en sık karşılaşılan sorun olduğunu belirtirken, ikiz bebek bekleyen anneler için önemli tavsiyelerde bulundu. Özellikle gebeliğin 28. haftasından itibaren kalsiyum ihtiyacının arttığına dikkat çeken Öztürk, "Gebelikte kalsiyum ihtiyacı 1.000 mg civarındadır, fakat çoğul gebeliklerde ve 2 yıldan daha az ara ile gebe kalan kadınlarda bu ihtiyaç 1.200 mg civarına kadar çıkar. Bu dönemde kalsiyumdan zengin; süt, yoğurt, peynir, fındık ve yeşil yapraklı sebzelerin tüketimine ağırlık verilmesi ve günde 2 bardak süt, 2 bardak yoğurt, 50 gr peynir tüketilmesi gerekir" şeklinde konuştu.