Ankaraʹda konuşulan seçim senaryosu

Ankaraʹda konuşulan seçim senaryosu
AKP, yerel seçim tarihinden sonra milletvekili seçimlerinin süresini de değiştirmeyi düşünüyor.

 Normal süresi 5 yıl olan genel seçimler cumhurbaşkanını halkın seçmesine imkan sağlayan referandumla 4 yıla inmişti. AKP 4 yılın kısa olduğu gerekçesiyle şimdi bu süreyi yeniden 5 yıla çıkarmak istiyor. Böylece, görev süresi 7 yıldan 5 yıla inen cumhurbaşkanı ve belediye başkanları ile milletvekillerinin görev süreleri 5 yıl olarak eşitlenecek.

Radikal gazetesinin haberine göre; Belediye seçimlerinde olduğu gibi milletvekili seçim süresini değiştirmenin yolu da anayasa değişikliğinden geçiyor. İktidar, kendi anayasa değişiklik paketine 5 yıllık süreyi koyacak. AKP kanadının hedefi ilk seçimde olamasa bile önümüzdeki seçimlerde ʹçifte sandıkʹla belediye başkanı ve milletvekillerini aynı gün seçtirmek.

ʹKEŞKE YAPMASAYDIKʹ
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, geçen hafta yaptığı konuşmada milletvekili seçim süresini değiştirmekle yanlış yaptıklarını söylerken, "Tek bir hata yaptık. Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde bir partiye söz verdiğimiz için seçim süresini 5 yıldan 4 yıla düşürdük. Keşke yapmasaydık ama söz vermiştik sözümüzü tuttuk" demişti.

MUMCUʹNUN TEKLİFİYDİ
Normalde 5 yıl olan milletvekilliği seçimi süresi 2007 yılında kabul edilen referandum paketiyle 4 yıla inmişti. Cumhurbaşkanıʹnı halkın seçmesi, seçimlerin 4 yılda bir yapılması teklifini o zamanlar ANAP Genel Başkanı Erkan Mumcu yapmıştı. AKP, Cumhurbaşkanı Abdullah Gülʹün adaylığına destek sağlayabilmek için Mumcuʹnun önerisine destek vermişti.

AKP, Mart 2014ʹte yapılacak yerel seçimin ise altı ay öne alınmasını istiyor. Normal koşullarda Cumhurbaşkanı Abdullah Gülʹün 7 yıllık görev süresi 2014 Ağustosʹunda doluyor. Yerel seçim tarihi de Mart 2014. AK Parti istediği değişikliği yaparsa yerel seçimler ekim veya Kasım 2013ʹte yapılacak. Milletvekilliği seçimlerinin tarihi de 2015 yılının haziran ayı. Yerel seçim tarihiyle ilgili düzenlemenin ayrı bir anayasa değişikliği olarak Meclisʹe gelmesi bekleniyor.

ERDOĞAN KÖŞKʹE ÇIKARSA..
Bu arada, Başbakan Erdoğanʹın 2014ʹte cumhurbaşkanı seçilmesi ve erken seçime gidilmemesi halinde ilginç bir tablo ortaya çıkacak. Eğer tahmin edildiği gibi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başbakan olacaksa, bunun için iki yıla yakın bir süre beklemesi veya acil erken seçime gidilmesi gerekecek.