Ameliyatsız ağrı tedavisi Proloterapi Konya’da uygulanmaya başlandı

Ameliyatsız ağrı tedavisi Proloterapi Konya’da uygulanmaya başlandı
Her türlü eklem, kıkırdak, kas ve tendon ağrısının iyileştirilmesinde kullanılan Proloterapi Tedavisi Konya Özel Selçuklu Hastanesinde uygulanmaya başlandı.

 Zayıflamış ve yıpranmış eklem, kıkırdak, ligament ve tendonları eski haline getirmek için geliştirilen Proloterapi Tedavisi ile bu dokulardan kaynaklanan problemlerden artık ameliyatsız kurtulmak mümkün. 

Konya Özel Selçuklu Hastanesinde Proloterapi Tedavisini uygulamaya başlayan  Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Nadir Hansu; “Proloterapi tedavisi; Artrozlarda, eklem stabile sorunlarında, bel fıtığında, avaskuler nekrozlarda, epikondilitte, (tensçi, golfçu dirseği gibi), topuk dikeninde, eklem kireçlenemlerinde, geçmeyen boyun, sırt, bel ağrılarında, ameliyat sonrası ağrılarda, ameliyata karar vermeden önce mutlaka incelenmesi gereken bir alternatif tedavi yöntemidir.’ dedi. 
 
Proloterapi Nedir?
Türkiye’de  birkaç yıldır uygulanan Konya’da ise henüz yeni olan Proloterapi Tedavisiyle ilgili Dr. Nadir Hansu konuyla ilgili şöyle dedi. “Proloterapi Tekniğinde zedelenmiş veya eski işlevini yitirmiş olan İnsan vücudundaki tüm eklem, kıkırdak, ligament ve tendonlara kendi kendilerini tamir edecek ve yeniden yapılandırma aşamasına sokacak bir solüsyon enjekte edilir. Bu solüsyon hücrelerin ve dokuların proliferasyonunu (büyüme-iyileşme) sağlar. Enjekte edilen solusyon ile dokuda kasıtlı olarak enflamasyon oluşturulur. Bu iritasyonla oluşan inflamatuar yanıt sonucunda zayıf ya da işlevliğini yitirmiş bölgede kan akımı artar, bu bölgeye ( kıkırdak-ligament-tendon gibi yapıları ) tamir eden hücreler gelir böylece yeni doku iyileşmesi başlar, yeniden tamir uyarılır. Proloterapi, vücudun tamir sistemini uyararak ağrılı, zayıf ve işlevini kaybetmiş bölgenin tekrar eski haline dönmesini sağlayan basit ve doğal bir tekniktir. Proloterapi kıkırdak, tendon, eklem, kas sorunlarında tedavi ederek ağrıyı geçirir. Bu tedavide önemli olan diğer unsur hastanın romatizmal ve kortizon ilaçlarından kurtarılmasıdır. 
‘Yolda yürüyemiyordu şimdi futbol oynuyor’    
 Konya Özel Selçuklu Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Polikliniğine topuk dikenine bağlı ağrı şikayetiyle başvuran Bahattin Erkoyuncu, FTR Uzmanı Dr. Nadir Hansu’nun uyguladığı Proloterapi tekniğiyle ağrılarından kurtuldu. 3 aydan beri topuk dikeni rahatsızlığı nedeniyle ağrı çektiğini ve yolda yürümekte bile zorlandığını belirten Erkoyuncu, Dr. Nadir Hansu tarafından yapılan Proloterapi tedavisi sonrasında kısa sürede ağrılarının tamamen geçtiğini ve futbol oynamaya başladığını belirtti.  
 ‘Ağrı nedeniyle namaz bile kılamıyordum şimdi rahatım’
Proloterapi tedavisinden yararlanan bir başka hasta ise 70 yaşındaki Ayşe Atıcı oldu. Dizinde ileri derecede kireçlenme, meniküs yırtığı ve kıkırdak dokularında zedelenme olan Ayşe Atıcı, 10 yıldır çektiği diz ağrısından proloterapi yöntemiyle kurtuldu. İki dizinede 3’er seans proloterapi uygulanan Ayşe Atıcı, ‘ Dizimdeki ağrı sebebiyle namaz kılamıyordum, yolda yürümekte zorluk çekiyordum, yavaş yürümek zorunda kalıyordum. Doktorumun önerdiği bu tedavinin ardından dizimdeki ağrı çok hafifledi artık namazımı rahat kılıyor ve yolda daha uzunmesafe yürüyorum.” Sözlerini kullandı.