Akgün, Mevlâna Sevgi Yolu Projesinin Detaylarını Açıkladı

Akgün, Mevlâna Sevgi Yolu Projesinin Detaylarını Açıkladı
Karaman belediye başkan adayı olarak Karaman'ın gelişimine katkı sağlamak ve daha cazip hale getirmek için kararlı adımlar atmaya hazırız. Planladığımız bu adımlardan belki de en güzeli “Mevlâna Sevgi Yolu” projesi.
AK Parti Karaman Belediye Başkan Adayı Mevlüt Akgün “Mevlâna Sevgi Yolu” projesinin detaylarını açıkladı. “Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın yaptığı Millet Bahçesi'nin şehrimize kattığı değer tartışılmaz.” Diyen Akgün “Ancak bizim hedefimiz daha da ileriye gitmek” dedi. Akgün yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;
 
Millet Bahçesi ile Karaman Kalesi arasında bir bağ kurmak istiyoruz. Bu bağ, sadece fiziksel değil, aynı zamanda tarihi ve kültürel bir köprü olacak. Karaman Kalesi'ni Karamanlılarla buluşturacağız.
 
Bu doğrultuda, Millet Bahçesi ile kale arasındaki yolu trafiğe kapatmayı ve bu alana tarihi bir dokunuş yapmayı planlıyoruz. Mevlâna Sevgi Yolu adını verdiğimiz otantik taşlarla döşenmiş bir yol inşa ederek, Aktekke Camiinden Karaman Kalesi'ne giden yolu daha cazip hale getireceğiz. Aynı zamanda, Kızlar Türbesi'ni de içine alacak şekilde bu alanı yeniden dizayn edeceğiz. Kale girişinde bulunan beton duvarları kaldırarak, kaleye girişte hoş bir atmosfer oluşturmayı hedefliyoruz. Kaledeki Belediye Sosyal Tesislerini ailelere yönelik bir kafe ve kahvaltı salonuna dönüştürerek, şehrimizin sosyal yaşamına katkı sağlayacağız. Güvenlik konusunda da gerekli tedbirleri alarak hem vatandaşlarımızın hem de yabancı ziyaretçilerin kendilerini güvende hissetmelerini sağlayacağız.
 
Öte yandan kale içerisinde yeni ticari alanlar ve rekreasyon alanları oluşturarak, Karaman Kalesi'ni sadece tarihî bir yapı olarak değil, aynı zamanda keyifli vakit geçirilebilecek bir merkez haline getireceğiz. Üretici hanımlarımız için de küçük satış reyonları oluşturarak, yerel ekonomiyi destekleyeceğiz.
 
Sevgili Karamanlılar, bu projelerle Karaman'ın kalbinin attığı, turizm ve ticaretin canlı olduğu bir merkez oluşturmayı hedefliyoruz. Sizlerin de desteğiyle, bu vizyonu gerçeğe dönüştüreceğimize inancım tamdır. Hep birlikte daha yaşanabilir bir Karaman için çalışacağız” ifadelerini kullandı.