A Milli Kadın Voleybol Takımı'nın Ekonomi Sınıfı Seyahati: TVF'den THY'ye Yanıt

A Milli Kadın Voleybol Takımı'nın Ekonomi Sınıfı Seyahati: TVF'den THY'ye Yanıt
A Milli Kadın Voleybol Takımı'nın ekonomi sınıfında seyahat etmesine ilişkin tepkiler artarken, THY Basın Müşaviri Yahya Üstün'e TVF'den bir yanıt geldi.

Filenin Sultanları'nın ABD'ye seyahati ekonomi sınıfında ve ayrı koltuklarda gerçekleşti. Milli Takım oyuncularının tepkisi üzerine THY Basın Müşaviri Yahya Üstün'den açıklama geldi. Ancak, federasyonun tepkisi gecikmedi ve TVF tarafından hızla bir cevap verildi.

Sosyal medyada konuya yönelik tepkilerin artmasının ardından, Türk Hava Yolları Basın Müşaviri Yahya Üstün,“Gerek ulusal, gerek de global düzlemde sporun ve sporcunun en güçlü sektörel destekçilerinden biri olan markamızın, sponsoru olduğu tüm federasyonlarımız için yıllık uçuş kapasitemiz dikkate alınarak, sene başında belirli bir uçuş planlaması yapılmaktadır. Bu kapsamda gerçekleştirilen biletleme süreçlerine dair tüm detayların sorumluluğu ilgili federasyonlara ait olup, yetkililerince sağlanmaktadır" ifadelerini kullanmıştı.

Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF), yazılı bir açıklama yaparak Türk Hava Yolları'nın iddialarına yanıt verdi. TVF, 17 Mayıs'ta THY'den konuyla ilgili destek talebinde bulunduklarını ancak net bir yanıt alamadıklarını belirtti.

"Thy'ye Durum Aktarıldı, Yapılan Açıklamalar Gerçeklere Uygun Değil"

TVF'nin açıklamasında şu sözler bulunuyor:“2024 FIVB Voleybol Kadınlar Milletler Ligi ikinci etap müsabakalarını oynamak üzere A Milli Kadın Voleybol takımı sporcularımız ve teknik ekibimiz bugün ABD’ye uçak yolculuğu gerçekleştirmektedir. Söz konusu uçuş hakkında THY yetkilileri tarafından federasyonumuza karşı ifadeler içeren, gerçeği yansıtmayan açıklamalar sebebi ile kamuoyunu bilgilendirmek zaruri hale gelmiştir.

Federasyonumuz, bağlı olduğu mevzuatlar gereğince Business Class bilet alamamaktadır. Söz konusu ABD seyahati öncesinde 17.05.2024 tarihinde kafilemizin seyahat listesi hem yazılı hem şifahen THY ile paylaşılarak özellikle kabin yükseltme (upgrade) konusunda destek istenmiştir.

THY, talebimize istinaden TVF’nin tüm faaliyetlerine yönelik tüm bir sene içerisinde sadece 20 kişi için uçak müsaitliğine göre kabin yükseltme hakkı olduğunu ve bu işlemin uçuş öncesi müsaitlik durumuna göre gerçekleştirilebileceğini bildirmiştir. Takımımızın 26.05.2024 tarihindeki uçuşunda takım kafilemizden hiç kimse kabin yükseltme hakkından faydalanmamıştır.

THY ile federasyonumuz arasındaki sözleşme barter sözleşme kapsamındadır ve maddi ödeme içermemektedir. Sözleşmedeki tüm haklar federasyonumuz faaliyetlerinde uçak bileti olarak kullanılmaktadır.

Sonuç olarak; söz konusu uçuşta hiçbir bilete kabin yükseltme (upgrade ) işlemi yapılmamış, uçuş listemiz de Türk Hava Yolları yetkililerince yapılan açıklamaların aksine elektronik postalarla sabit olduğu üzere 17.05.2024 tarihinde Türk Hava Yolları yetkilileri ile paylaşılmıştır. Gerçeğe aykırı yapılan açıklamaları kabul etmek mümkün değildir.” ifadelerinde bulunuldu.

Türk Hava Yolları Basın Müşaviri Yahya Üstün, 40 farklı şirkette yönetim kurulu üyeliği yapmasının ardından, THY'nin Aydın Çıldır Havalimanı'nda bulunan THY Uçuş Eğitim ve Havalimanı İşletme AŞ'de yönetim kurulu üyesi olarak görev aldı.