Web Tasarım kuş kovucu Kuşkonmaz Bariyer Tekirdağ oto kurtarıcı kuş kovucu Güvercin Kovucu iş elbiseleri kuş kovucu dalyan apart otel 
Anı Makarna

Karamanın Yerel haber sitesi

   

Yeniden Refah Partisi Kutlama Mesajı

Aşure Gününüz Mübarek Olsun

Yeniden Refah Partisi Kutlama Mesajı
  • 09 Eylül 2019, Pazartesi 13:40

İnsanlık tarihinde pek çok önemli hadiseyi içinde barındıran Müslümanların hayatında ayrı bir yeri olan, vuslatıyla gönülleri heyecan ve manevi bir atmosfer oluşturan, Muharrem ayı; hicri yılın başlangıcı kameri ayların ilkidir.
 Muharrem ayının onuncu gününe aşure günü denilmiş ve insanlık tarihindeki Peygamberlerin hayatlarında vuku bulan Cennetten yeryüzüne indirilen Hz. Adem aleyhisselâm 'in tevbesinin bu günde kabul edildiği, Hz. Nuh aleyhisselâm 'ın gemisinin bu günde Cudi dağına oturduğu ve müminlerin bu günde kurtulduğu, Hz. Musa aleyhisselâm ve kavminin Aşura gününde Firavun'un zulmünden kurtulduğu, Hz. İsa aleyhisselâm ve Hz. Musa aleyhisselâm ‘ın bu günde doğduğu, Hz. Yunus aleyhisselâm'ın balığın karnından Aşura günü kurtulduğu, Hz. Süleyman aleyhisselâm’a güç ve mülkün bugünde verildiği gibi bir kısım hadiselerin bu güne tekabül etmesi, aşure gününe kutsiyet atfetmiştir.
 
Ayrıca Muharrem Ayı bizlere, ciğerlerimizi dağlayan Kerbelayı hatırlatan aydır. Kerbela; Allah Resulu sallallahu aleyhisselam efendimizin “Cennet gençlerinin efendileri” sözüyle methettiği, Hz. Ali radiyallahu anh ve Hz. Fatıma radiyallahu anha’nın iki ciğer parelerinden biri Hz. Hüseyin radiyallahu anh Efendimizin ve yetmişten fazla mü‘minin şehit edildiği yerdir.
 
Asırlardır yüreğimizi sızlatan bağırlarımızı yakan bu elim hadise, Efendimizi ve onun Ehl-i Beytini seven başta milletimiz olmak üzere bütün mü’minleri, derinden yaralamış, kalpleri incitmiştir. Kültürü, mezhebi ve meşrebi ne olursa olsun bütün Müslümanları derin acılara gark etmiştir.
 
 Muharrem ayını Hz. Hüseyin radiyallahu anh’ın uğrunda canını feda ettiği hak, adalet, rahmet, merhamet müsamaha ve şefkat duygularının yeniden ihyası Müslümanların muhabbet, kardeşlik ve beraberlik duygularının güçlenmesi için fırsat bilmeliyiz.
 
Maalesef başta Filistin, Suriye, Mısır, Doğu Türkistan, Myanmar, Irak olmak üzere dünyanın birçok yerinde adeta Kerbela tekrar yaşanıyor. Bu zulümlerin son bulması için Mevla’mıza Dua ediyor, zalimleri lanetliyoruz. Zulme uğrayan kardeşlerimizi de sabır ve metanet diliyoruz. Nitekim Muharrem ayında yaşadığımız aşure geleneğimiz bu kardeşliğin en güzel örneklerindendir. Aşure paylaşmanın ve birlikteliğin simgesidir. Aşure aşında bir araya gelen farklı nimetlerin, aynı ortak tada katkı sağladıkları gibi, milletimiz asırlardır birlikte yaşamanın gereği olarak sevinç ve tasayı, muhabbet ve meşakkati paylaşmaya devam etmektedir.
 
              Bu vesileyle şehitlerin efendisi, Rahmet Peygamberinin çiçeği cennet gençlerinin seyidi ümmetin gözbebeği Hz. Hüseyin radiyallahu anh ve Kerbela şehitleri başta olmak üzere bütün şehitlerimizi rahmetle anıyor. Bütün halkımızın ve tüm İslam âleminin Muharrem Ayını ve aşure gününü kutluyorum.

 


HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor


yukarı çık