Karamanın Yerel haber sitesi

Saadet Partisi Karaman teşkilatından basın açıklaması

Saadet Partisi Karaman teşkilatı son günlerde ki göçmen konusu hakkında açıklamada bulundu.

Saadet Partisi Karaman teşkilatından basın açıklaması
  • 09 Mayıs 2022, Pazartesi 14:36

Saadet Partisi Karaman İl Teşkilatı, Genel Başkanları Temel Karamollaoğlu'nun açıklamasını yayınladı.

Yayınlanan açıklamada şunlara değinildi.

Son günlerde sığınmacılarla ilgili ulusal medyada ve sosyal medyada yer alan haberlerle ve polemiklerle ilgili olarak Genel Başkanımız Sn. Temel Karamollaoğlu sosyal medya hesaplarından son derece kıymetli bir paylaşım yapmıştır. Saadet Partisi Karaman il Teşkilatı olarak bizler de Genel Başkanımızın bu açıklamalarını Karamanlı hemşerilerimizle ve Aziz milletimizle paylaşma gereği duyuyoruz. Genel Başkanımızın da belirttiği gibi bizler de vatandaşlarımızı teenni ile hareket etmeye ve sağduyulu davranmaya davet ediyoruz.
SAYIN TEMEL KARAMOLLAOĞLU’NUN PAYLAŞIMI;
Son günlerde, özellikle sosyal medyada, sığınmacılara yönelik nefret söylemlerini üzülerek takip ediyoruz. Derinleşen ekonomik krizle birlikte sığınmacılara yönelik müsamahanın azaldığını, bazı kesimlerin de nefret söylemleriyle tepkileri daha da yoğunlaştırdığını görüyoruz. Fakat bilinmelidir ki, karşı karşıya kaldığımız tüm problemlerin birinci derecede sorumlusu olduğu gibi, göç konusunda da asıl sorumlu; kontrolsüzlüğü benimseyen iktidardır!
Ak Parti iktidarı, kapsamlı ve toplumsal yapıyı zedelemeyecek bir göç politikası ortaya koyamamıştır.
Hükûmet, her alanda olduğu gibi bu konuda da sınıfta kalmıştır!
Ne sınır güvenliğini sağlayabilmiş ne de bir göç politikası oluşturabilmiştir.
Buna rağmen; bazı siyasilerin, tüm yabancıları kreminize etme çabalarını ise üzülerek izliyor ve asla doğru bulmuyoruz.
Bu siyasilerin sığınmacılara yönelik söylemlerinin yol açtığı tepkisellik, hükûmetin seçim sürecine girerken aradığı güvensizlik ortamına hizmet etmekte ve siyasi mühendisliğe zemin hazırlamaktadır. Geldiğimiz noktada, hükûmetin göç konusundaki politikasızlığı ve artan ekonomik krizle birlikte bu durum sürdürülemez bir noktaya gelmiştir.
Hükûmetin kontrolsüz göç politikası, yasal yollarla ülkemizde bulunan sığınmacıları da zor durumda bırakmaktadır.
Ekonomik ve sosyal sıkıntıların faturası mültecilere değil, hükûmete kesilmeli ve bizzat hükûmetten hesap sorulmalıdır.
İktidar, bir an evvel sınır güvenliğini sağlamalı ve toplumun geleceğe yönelik endişelerini giderecek kapsamlı bir göç politikası ortaya koymalıdır.
Hükûmete yönelik eleştirileri bir kenara bırakıp, mültecileri hedef gösteren siyasiler ise ırkçı ve nefret dolu söylemlerinden vazgeçmelidir.
Unutulmasın ki, tarihe kara leke olarak geçen üzücü olaylar, genel de sonucu hesap edilmeyen sorumsuzca sözlerden kaynaklanmıştır.
Bu nedenle başta siyasiler olmak üzere herkes yaşadığımız zor günleri de dikkate alarak, toplumun dinamiklerine kast edecek sözlerden ve eylemlerden kaçınmalıdır.
Özellikle de birbirlerini ucuz kahramanlıklarla parlatmaya çalışan siyasiler akıllarını başlarına devşirmelidir!
Türkiye Cumhuriyetinin İçişleri Bakanı olma sıfatını taşıyan birisi ise, bu tarz süreçlerde herkesten çok daha hassas ve duyarlı davranmalıdır.
Cumhurbaşkanı Erdoğan da olayları önce sadece seyredip, ardından kamuoyunun nabzına göre şerbet vermek yerine; ivedilikle sorumluluk almalı ve olayların büyümesine engel olmalıdır.
Bölgemizdeki ülkelerle normalleşmeden ve iç çatışmalar durmadan bu sorunların çözümü mümkün değildir; bu husus da iyi idrak edilmelidir.
Son olarak, herkesi aklıselime ve sağduyuya davet ediyorum.
 
Temel Karamollaoğlu

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

yukarı çık