Karamanın Yerel haber sitesi

   

Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı Yapılmaya Başlandı

Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı Yapılmaya Başlandı

Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı Yapılmaya Başlandı
  • 08 Aralık 2020, Salı 14:21

Tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan  covid 19 salgını ile mücadele eden kurumumuzda, vatandaşlarımızın şikayetleri doğrultusunda acil ameliyatlarımız devam etmektedir. Uzun süredir ilimizde ve hastanemizde yapılmayan Perkütan Nefrolitotomi ( Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı) yapılmaya başlanmıştır. Yapılan ameliyatlarla ilgili hastanemiz Üroloji Uzmanı Doktor Öğretim Üyesi  . Güven ERBAY ‘’ Hastanemize sağ yan ağrısı şikayeti ile başvuran 37 yaşındaki Selçuk ATABAY isimli hastaya yapılan tetkikler sonucunda sağ böbreğin çıkışını tıkamış 4,5 cm taş tespit edilmesi üzerine, sağ sırt bölgesinden yaptığımız 1 cm’lik kesiden nefroskop yardımı ile böbreğe girerek taşı küçük parçalar halinde vücut dışına çıkardık. Yaklaşık 1 saatlik operasyon sonrasında hastamızın böbreği tamamen taştan temizlenmiş olup ameliyattan sonraki üçüncü günde hastamızı taburcu ettik.  Bu yöntem sayesinde günümüzde artık açık taş cerrahisine olan ihtiyaç yok denecek kadar azalmıştır. Taşsızlık 1 cmlik küçük bir kesiden sağlandığı için hastalarımız günlük yaşantısına kısa bir süre içinde dönebilmektedir. 
Böbrek taşları aciliyet arz eden, tedavi edilmediği takdirde taşın oluşturduğu tıkanıklığa bağlı böbreğin fonksiyon görmez hale gelebileceği önemli bir hastalıktır. Bu salgın döneminde bir yandan Covid ile mücadele ederken bir yandan da aciliyet arz eden hastalıklar açısından hastalarımızın mağduriyet yaşamaması için uğraşmaktayız.  Hastalarımızın pandemi döneminde dış merkezlere gitmeden hastanemizde tedavi olabilecek olması hastalarımız açısından önemli bir avantajdır. Uzun süredir hastanemiz bünyesinde yapılmayan bu ameliyat, son iki ay içinde tarafımca 10 kez yapılmıştır.  Bu ameliyat esnasında kullanılan nefroskop aleti ve sarf malzeme temininde desteklerini esirgemeyen Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Yılmaz ve Sayın İl Sağlık Müdürümüz Dr. Adnan Kurşun’a da teşekkürlerimi bir borç bilirim. Bu ameliyatla birlikte onkolojik (kanser) cerrahileri de hastanemiz bünyesinde açık cerrahi yöntemle yapmakta olup, görüntüleme sistemimizin daha iyi hale gelmesi ile laparoskopik (kapalı) yöntemle de yapmaya başlayacağımızı bildiririm’’ dedi.


HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

 


yukarı çık