Web Tasarım kuş kovucu Kuşkonmaz Bariyer Tekirdağ oto kurtarıcı kuş kovucu Güvercin Kovucu iş elbiseleri kuş kovucu dalyan apart otel 

Karamanın Yerel haber sitesi

Eczacılar Ülke Genelinde Greve gidecek

Karaman Eczacılar Odası Başkanı Zühtü Bahadır Bayraç, Eczacıların kademeli olarak greve gideceklerini söyledi.

Eczacılar Ülke Genelinde Greve gidecek
  • 21 Eylül 2022, Çarşamba 17:10
Karaman Eczacılar Odası Başkanı Zühtü Bahadır Bayraç, Yaşanan Ekonomik sıkıntılar nedeniyle haklarını arayan eczacılar önümüzde ki günlerde talepleri kabul edilmediği takdirde greve gideceklerini söyledi.
Oda Başkanı Z. Bahadır Bayraç, 16 Ekim Pazar günü Ankara da miting yapacaklarını eğer sorunlar çözülmezse toplum sağlığını aksatmamak şartıyla Eczanelerin kepenklerini kapatacaklarını belirtti.
Karaman Eczacılar Odası Başkanı Zühtü Bahadır Bayraç yaptığı basın açıklamasında; “Ülkemizde ve dünyada son yıllarda yaşanan pandemi ve enflasyonist ortam sebebiyle oluşan ekonomik sıkıntılar başta sağlık sektörü olmak üzere her alanda etkisini derinden hissettirmektedir.
Tüm Türkiye’de, en ücra köylerden beldelere kadar vatandaşa ilaç ve danışmanlık hizmeti veren 28.700 eczanemiz, kamuda çalışan eczacılarımız ve teknisyenlerimiz ile birlikte on binlerce kişiden oluşan, sağlık zincirinin önemli bir halkası “eczacılık” can çekişmektedir.
Eczanelerin ekonomik yönden işleyişini belirleyen “İlaç Fiyat Kararnamesi’nin bizlerle ilgili olan kısmında, 2009 yılından, 9 Temmuz 2022 ye kadar hiçbir güncelleme yapılmaması, akabinde Temmuz ayında yapılan %2’ye bile tekabül etmeyen sembolik bir değişiklik, iflasın eşiğinde olan binlerce eczane için büyük bir hayal kırıklığı olmuştur. Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan “Beyaz Reform”da kamuda çalışan eczacılarımızın yok sayılması, hastanelerde ilaç temininden taksimine kadar 7/24, çoğunluğu bodrum katlarda olumsuz koşullarda çalışan meslektaşlarımızı ise derinden yaralamıştır.
Türk Eczacıları Birliği ve 54 Eczacı Odası olarak İlaç Fiyat Kararnamesinde 13 yılsonunda yapılan sembolik düzenleme ve daha birçok sorunla ilgili her türlü diyalog kanallarını kullanmamıza, çözüm önerileri sunmamıza rağmen var oluş mücadelemiz görmezden gelinmiştir.
Bütün bu girişimlerin ve diplomasinin ardından, sesimizi duyurmak için, son noktası eczane kapatma olan 5 periyot luk bir eylem planıyla ilgili Karaman’da meslektaşlarımızı bilgilendirmek için Türk Eczacıları Birliği 2.Başkanı Ecz. Orkun YILMAZ’ ın katılımıyla bir toplantı yapılmıştır.
Çaldığımız her kapıda devlet yetkililerinin haklılığımızı ifade ederek çözüm için başka bakanlıkları adres göstermesinden sıyrılıp, ilaç-eczacılık politikalarıyla ilgili sorunları ve çözüm önerilerimizi Sayın Cumhurbaşkanımızla görüşmek için Türk Eczacıları Birliğimizin randevu talebinin olumlu sonuçlanmasını temenni ediyoruz.
Eczacılık mesleğinin varlık yokluk mücadelesi verdiği bir dönemde, Türk Eczacıları Birliği ve 54 Bölge Eczacı Odamızın öncelikli gündem maddesi, mesleki sürdürülebilirliği sağlamaktır.
Bu çerçevede, Anayasal demokratik haklarımızı kullanacağımız yönündeki güçlü irademizi kamuoyunun bilgisine sunarız.

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor


yukarı çık