Karamanın Yerel haber sitesi

Birlik sağlık-sen başkanı uyardı

Birlik Sağlık Sen Karaman İl Başkanı Durmuş Ali Toptaş, Sağlık camiasında ki oluşumların çalışanlar arasında huzursuzluk çıkardığını söyledi.

Birlik sağlık-sen başkanı uyardı
  • 13 Ekim 2022, Perşembe 15:18

Birlik Sağlık Sen Karaman İl Başkanı Durmuş Ali Toptaş yaptığı basın açıklamasında; " Sağlık hizmetlerinde sağlık çalışanları her geçen gün birbirinden ayrıştırılmakta iş huzuru bozulmaktadır. Bu ayrıştırmanın Sağlık Bakanlığı eliyle yapılması ise kabul edilebilir bir durum değildir." dedi.

Durmuş Ali Toptaş açıklamasında şunları söyledi; " Ekip çalışması, belirli amaca yönelik, bilinçli biçimde gerçekleştirilen işbirliği sürecidir. Ekipte “ben” kavramı yerine “biz” kavramı vardır. Mesleki olarak “olgunlaşmış” bireylerin aynı amaca yönelmeleri, etkin ekip çalışmasının temelini oluşturmaktadır. Sağlık ekibi ise sağlık kurumlarında, ortak amaçla, kaliteli sağlık bakımının verilmesi için değişik sağlık mesleklerinden üyelerin bir araya geldikleri, bilgi ve deneyimlerin paylaşıldığı, ortak kararların alındığı ve her birinin kendi görevlerinin yerine getirildiği bir birliktir.

 
Sağlık hizmetleri sunumunun lokomotifi elbette doktorlarımızdır. Ancak sağlık hizmetleri sunumunun profesöründen uzman doktoruna hemşiresine teknisyenine memuruna güvenlik görevlisine temizlik görevlisine kadar verilen hizmette herkesin bir payının olduğunu unutmamak gerek. Neden bu konuya değinmek istedik derseniz son zamanlarda kamuda verilen sağlık hizmetlerinde sağlık çalışanları her geçen gün birbirinden ayrıştırılmakta iş huzuru bozulmaktadır. Bu ayrıştırmanın Sağlık Bakanlığı eliyle yapılması ise kabul edilebilir bir durum değildir. Her geçen gün ilerleyen modern tıpta sağlık hizmetleri sunumunun etkili ekip çalışmasına ve iletişime dayanan çok disiplinli sağlık ekipleri tarafından yapıldığını unutmamak gerekir. Sağlık hizmetleri sunumunda kaliteyi artırmanın en önemli ayağı sağlık hizmetleri sunumunun doğasında yer alan ekip çalışmasıdır. Sağlık hizmeti sunucuları arasındaki iş birliği, sağlık hizmetlerinin sonuca ulaşabilmesi için temel kabul edilmektedir. Sağlık hizmetlerin sunumunda ekipler ve ekip çalışması bir seçenek değil bir gerekliliktir.
 
Günümüzde sağlık hizmetleri; hasta güvenliği, etkili iletişim ve hastanın karar verme sürecine katılımı konuları için yapılan birçok araştırmada, ekip olarak çalışmanın tıbbi hata sayısını azalttığı ve hasta güvenliğini artırdığı, ayrıca ekip çalışması, hem ekip üyeleri hem de hasta ve ailesiyle karşılıklı bir iletişim gerektirdiğinden ekip çalışması sayesinde hasta, tedavi sürecinde kendini daha rahat ifade edebilmekte ve bu durum, hasta memnuniyetini de artırmaktadır. Bununla birlikte ekip çalışması, sağlık çalışanlarının iş doyumlarını da artırmaktadır. Bütün bu sonuçlar göz önüne alındığında sağlık hizmeti yöneticilerinin, ekip çalışmasını teşvik eden ve destekleyen bir tutum sergilemesi ve organizasyonel kültür oluşturması bir gereklilik haline dönüşmesi için çaba harcamaları gerekirken son zamanlardaki ücret uygulamalarıyla hekim dışı çalışan hemşire teknisyen memur vb. pek çok meslek gurubunun adeta yok sayılmasının kabul edilmesi mümkün değildir.
 
Sağlık alanında etkili ekip üyelerinin hastalarıyla ve birbirleriyle sağlıklı iletişim kurduğu, sağlık hizmetlerinde en iyi kaliteyi elde etmek için gözlemlerini, deneyimlerini ve kararlarını paylaşan bir grubu ifade etmektedir. Sağlık çalışanlarının ağır iş yükü koşulları altında verimli bir şekilde çalışabilmesi için bir an önce ekip ruhunu tesis etmek gereklidir.
 
Etkin bir ekip çalışması ile hizmetteki boşluk ve tekrarlar ortadan kalkmakta, hasta bakımında süreklilik sağlanmakta, hastaya hizmetin bakımın kalitesi artmakta, maliyet ve hastaların hastanede kalış süreleri azalmakta, zamandan kazanç sağlanmaktadır. Ekip çalışmasıyla, üyelerin birbirlerinin rol ve pozisyonlarını daha iyi anladıkları, problemleri daha iyi çözdükleri, ekip içindeki sinerjinin, hasta çıktılarına ve çalışanların iş tatmini ve performansına olumlu yansıdığı da bilinmektedir. Sağlık ekibindeki her bir meslek üyesinin kendine özgü fakat birbirini tamamlayıcı hizmet vermesi beklenir. Ekip çalışması, hasta bireyin istek ve beklentilerini karşılama amacıyla sağlık kurumunun değişik birimlerinin birbirleriyle uyumlu çalışmasını sağlamaktadır. Ekip çalışmasındaki en önemli koşul, üst yönetimin ekip yaklaşımının temel ilkelerini kavraması, benimsemesi ve desteklemesidir. Yönetimin ilgi ve desteği olmadan ekip yaklaşımını uygulamak mümkün olmamaktadır. Diğer bir yönetsel koşul ise, hem yöneticilerin hem de iş görenlerin değişime açık olmaları ve yöneticinin demokratik yönetim anlayışını benimsemesidir."

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

yukarı çık