500 BİN MEMUR OY KULLANAMAYACAK

500 BİN MEMUR OY KULLANAMAYACAK
500 bin memurun oyu TEHLİKEDE
 
Görev yeri değişen memurların oyu tehlikye girdi. 500 bin kişi seçmen kaydını alma izni verilmediği için oy kullanamayacak.
 YSKʹnın aldığı karara göre nüfus cüzdanında TC kimlik numarası olmayanlar oy kullanamayacak. Resmi verilere göre 1 milyon 600 bin seçmen kimliğini yenilemezse oy kullanamayacak.
Gözden kaçan ve en az "TC Kimlik Numarası" kadar önemli olan bir başka konu ise kamu personelinin tayin meselesi.
Çünkü her yıl yaz aylarında öğretmen, asker, polis ve sağlık memuru başta olmak üzere 200 bini aşkınmemurtayin oluyor.
Eşleri ve çocukları da hesaba katıldığında 500 bin kişinin oy kullanması tehlikeye girdi.
 
LİSTELER ASKIDAN İNDİ TAYİNLER YAPILDI
Anayasanın 67. Maddesiʹne göre 18 yaşını dolduran herkes oy kullanabiliyor. Fakat bu anayasal hakkın kullanılması için seçmen kaydının yapılmış olma sı gerekiyor.
Fakat muhtarlıklardaki seçmen kayıtları 09- 22 Haziran tarihleri arasında askıda kaldı. Bu listelerde 3 Temmuzʹda kesinleşti. Yani bu tarihten sonra seçmen kayıtlarında değişiklik mümkün değil.
Ama kamuda tayinler ağırlıklı olarak bu temmuz ve ağustos aylarında yapılıyor. Öncesinde tayin olanlar da adres değişikliği yapamayacaklar.
 
60 BİN ÖĞRETMEN OY KULLANAMAYACAK
Yaz dönemi tayinlerin en çok olduğu kurum Milli Eğitim Bakanlığı. Resmi verilere göre haziran ayı içinde 14 bin 888 öğretmen özür grubu ya da il tayini yaptı.
Aynı şekilde 4 bin 981 sözleşmeli öğretmen de haziran ayı içinde tayin oldu. Bakanlık 9 Temmuzʹda 9 bin 406 ilk atama yaptı. Yani mesleğe yeni başlayan öğretmen atadı.
Her iki atamada da yeni görev yerlerine eylül ayında başla-yacak olan kamu personeli, listelerin kesinleştiği tarihlerde eski yerlerinde oldukları için oy kullanamayacaklar.
Milli Eğitim Bakanlığı bu ay içinde de 31 bin ilk atama öğretmen alacak. Bu atamaların bin tanesi ise engelli öğretmenlerden olacak.
Yasalar gereği bu atamalar da tayin olan yeni memurlar da oy kullanamayacak. Eğer eş ve çocuklarını da düşünürsek sadece 150 bin civarında öğretmen ve ailesi anayasa hakkını kullanamayacak.
 
ORTALAMA 500 BİN KİŞİ ETKİLENECEK
Milli Eğitim Bakanlığıʹndan sonra en çok atama yapan kamu kurumları emniyet ve TSK. Her iki kurumda da her yıl temmuz ayı içerisinde 100 bine yakın atama yapılıyor.
Bu personelin gittikleri yerlerde seçim güvenliği alanında görevli oldukları düşünülürse ʹisteseler bileʹ eski görev yerlerine gidip oy kullanmaları mümkün değil.
Eşleri ve çocukları hesaba katıldığında 200 bin kişinin de zorunlu nedenlerle oy kullanamayacağı anlaşılıyor.
Bu listeye sağlık çalışanları,adalet bakanlığıpersoneli ve muhtelif kamu görevlileri de eklenince kamudaki yaz tayinleri sebebiyle 500 bin memur 12 Eylülʹde sandığa gidemeyecek.
 
ANAYASAL HAK KAYBI OLACAK
Eğer YüksekSeçim Kurulu, tayin olan kamu personel için bir düzenleme yapmazsa ortalama bir hesapla 200 bin memur oy kullanamayacak.
Eş ve çocukları da hesaba katıldığında 500 bin kişinin yasal hakkını kullanamaması gibi bir durumla karşı karşıya kalınacak.
Uzmanlar, YSKʹnın bir düzenleme yaparak, eski görev yaptıkları yere ait seçmen bilgi kağıtları olan kamu personeli ve ailelerinin yeni atandıklan ilde oy kullanmalarını sağlanması gerektiğini ifade ediyorlar.
 
Kanun nisan ayında çıktı ama şeffaf sandık yine yok
Seçimlerin Temel Hükümleri Kanunuʹnda yer alan ʹşeffaf sandık kullanılması şartıʹnı YSK referandumda uygulamayacak.
Seçimlerin Temel Hükümleri Kanunuʹnda nisan ayında değişiklik yapılmasına rağmen YSK, 12 Eylülʹde yapılacak referandumda bu kanundaki hükümleri uygulamayacak.
Seçim Kanunuʹnda yapılan değişikliklerde vatandaşın iradesinin sağlıklı şekilde sandığa yansıtması açısından önemli düzenlemeler yer alıyor.
Şeffaf sandık, sandık güvenliğinin sağlanması ve TC kimlik numarasız oy kullanma gibi düzenlemeler referandumda uygulanamayacak.
 
IRAKʹTA BİLE GEÇİLDİ
Anayasaʹnın 67. maddesinde bulunan düzenleme seçim kanunlarında yapılan değişikliklerin 1 yıl içinde yapılacak seçimlerde uygulanmayacağını düzenliyor.
Seçim Kanunlarıʹndaki en Seçimlerin Temel Hükümleri Kanunuʹnda yer alan ʹşeffaf sandık kullanılması şartıʹnı YSK referandumda uygulamayacak önemli değişiklik "Kürtçe" propaganda ile ilgili yapıldı.
Türkçe dışında propaganda yapılmasını yasaklayan düzenleme kaldırıldı. Ancak YSKʹnın bu maddeyi uygulamaması nedeniyle referandumda Kürtçe propaganda yapanlara yine ceza verilecek.
Seçim Kanunuʹnda yapılan değişiklikle seçimlerde içi görülebilen şeffaf sandık kullanılması şartı getirildi. Bu yöntemle sandıkların oy kullanmadan önce doldurulmasını önüne geçilmiş olacak.
Irakʹtaki seçimlerde bile şeffaf sandık kullanılırken 12 Eylülʹdeki referandumda yine içi görünmeyen tahta sandık kullanılacak.
 
YİNE KARTON KABİN
Yeni düzenleme ile oy kabinlerine de standart getirildi. Oy kabinlerinin eni 120, boyu 120, yüksekliği 180 santimetre; portatif, hafif metal profil üzerinde, bir tarafı açılıp kapanabilir ve içini göstermeyen koyu renk dayanıklı sentetik kumaşla kaplı, kolay taşınabilir ve katlanabilir olacak şekilde yaptırılması şartı getirildi. 12 Eylülʹde ise yine kartonlardan oluşturulan oy kabinlerinde oy kullanılacak.