15 kirli damacana su markası daha açıklandı

15 kirli damacana su markası daha açıklandı
Sağlık Bakanlığı son günlerin en çok konuşulan konusunda beklenen açıklamayı yaptı. 114 ürün hakkında sağlıksız kararı çıkarken, 15 su dolum tesisinin de koşullara uygun olmadığı belirtildi.

Sağlık Bakanlığı, daha önce bildirilen markalara ilaveten:
- Gençsu
- Karlık Madran
- Alka Madran
- İvriz Su
- Beysu
- EDK Lara
- Hünkarʹʹ, ʹʹRevan
- Buzdağ
- Kardelen
- İdeal
- Hazar Vox Nida
- Bahçeayran
- Esensu Özayran
- Kabalak

Markalarının dolum tesislerinde uygunsuzluk tespit edildiğini açıkladı. 

Daha önce de ʹBuzadaʹ, ʹErpınarʹ, ʹAlpsʹ, ʹKervansarayʹ ve ʹYalısuʹ açıklanmıştı.


Bakanlıktan damacana suyu açıklaması 

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sonuçlarla alakalı net bir açıklama yapamayacağını vurgulayan Akdağ, ʹʹAma  halkımıza da ifade ettiğimiz gibi açıklama yapacağız. Çok geniş bir çalışma yaptık, bütün Türkiyeʹde. Sadece dolum tesislerinden değil, sahadan da çok sayıda örnek aldık. Dün itibarıyla bin 100 noktadan örnek almıştıkʹʹ diye konuştu.

Alınan örneklerin, hassasiyetle, dikkatle laboratuvarlarda analizlerinin yapıldığını belirten Akdağ, şöyle devam etti:

ʹʹŞunu da ifade etmemiz gerekir. Dolum tesisinden çıkan problemi, satış noktasında çıkan problemi birbirinden ayırmak lazım. Dolum tesisinde, doğrudan ilgili, markayla ilgili bir problem var demektir, eğer bir sıkıntı varsa. Ama satış noktasındaki problemler daha ziyade satış şartlarının elverişsiz olmasından kaynaklanabilir. Dolayısıyla bu açıklamaları yaptığımız zaman, satış noktasında çıkan bir problemin o markayla ilgili Türkiyeʹdeki bütün damacanayla satılan suları ihtiva ettiği düşünülmemeli. Ama biz bu açıklamaları yapacağız.ʹʹ

Piyasayı yakından takip ettiklerini ifade eden Akdağ, yaz mevsiminin sıcak geçişinin, bu açıdan hassas bir durum oluşturduğunu belirterek, ʹʹHalkımız hiç endişe etmesin, şeffaf biçimde gerçekleri onlara açıklıyoruz, açıklamaya devam edeceğiz. Bazı basın yayın organlarında hala işin spekülasyonu peşinde koşanlar var. Arkadaşlarımıza da bu spekülatif haberlere itibar etmemelerini duyurmak istiyorumʹʹ şeklinde konuştu.

Bu konuda bugün öğleden sonra belki akşama doğru açıklama yapabileceklerini ifade eden Bakan Akdağ, ʹʹSon derece titiz bir biçimde, bilim adamlarının eşliğinde halk sağlığı laboratuvarlarımızın ulaştığı sonuçları bugün vatandaşımızla paylaşacağızʹʹ diye konuştu.