YÖK üniversitelere el atıyor !

YÖK üniversitelere el atıyor !
Önce üniversitelerin öğrenci, öğretim üyesi, laboratuar ve derslik sayısı ile öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısının analizi yapılacak. Sonra ise...
YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, ‘Üniversiteler, bundan sonra bilimsel kriterlere göre yönetilecek’ dedi. Üniversitelerin yeterli veri tabanının bulunmadığını kaydeden Özcan, üniversiteleri incelemeye alacaklarını bildirdi. Eğitim-Bir sen üyeleri, Özcan’ı makamında ziyaret etti. Sendika Başkanı Ahmet Gündoğdu, üniversiteleri ve akademisyenlerin sorunlarını da dile getirdi. Gündoğdu’dan tesbitlerini dinleyen Özcan, üniversitelerin tamamen bilimsel kriterlere göre yönetileceğini kaydetti.

YETERLİ VERİ TABANI YOK
ÜNİVERSİTELERLE ilgili yeterli veri tabanının olmadığını belirten YÖK Başkanı Özcan, bu nedenle üniversitelerle ilgili tam bilgilere ulaşamadıklarını anlattı. Güvenilir bir veri tabanı için üniversiteleri incelemeye alacaklarını söyleyen Özcan, incelemelerden sonra kontenjan artımına gideceklerini dile getirdi. Tek tek üniversitelerin öğrenci, öğretim üyesi, laboratuar, derslik ve öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı gibi verilerin analizinin yapılmasından sonra üniversitelerin kontenjanının belirleneceğini ifade etti.

ÖNCELİK TIP FAKÜLTELERİNİN
ÖZCAN, ‘Kontenjanlarını ihtiyaca göre belirleyeceğiz. Yeni fakülteler açarken de bilimsel kriterleri dikkate alacağız’ dedi. Katsayı sisteminin hiçbir bilimsel veriye dayanmadığına dikkat çeken Özcan, katsayı sistemini yeniden yapılandıracaklarını kaydetti.

Kitabı 1. hamura basmayana ceza var
MİLLİ Eğitim Bakanlığı yetkilileri, 2008-2009 eğitim öğretim yılında ücretsiz dağıtılacak 160 milyon ders kitabının basımında birinci sınıf olmayan hamur kağıdının kullanılacağı söylentisinin dolaştığını bildirerek, ihaleye girecek firmaları uyardı. Yetkililer, ikinci sınıf hamur kağıdının bile kabul edilmeyeceğini ve gerekirse tam teşekküllü bir kağıt laboratuarında kağıtların tahlil edileceğini kaydettiler.

Son dönemlerde yurt dışından büyük ölçüde birinci sınıf olmayan kağıtların ithal edilmesiyle, ders kitaplarında bu kağıtları kullanılacağı söylentisinin dolaştığını anlatan Bakanlık yetkilileri, bu konuda firmaları uyardı. Ücretsiz ders kitaplarının basımı için ihaleye girecek firmalara gereken bilgilerin aktarıldığını dile getiren yetkililer, kitapların birinci sınıf hamur ve 80 gram kağıt kullanarak basılacağını duyurdu.

Mevcut ihale dokümanlarını içerisinde yer alan teknik şartnameyi hatırlatan yetkililer, buna göre kitap basımında ikinci sınıf hamur, kuşesiz kağıt kullanılmasını da kabul etmeyeceklerini bildirdi. Yetkililer, gerekirse firmalardan alınacak kağıt numunelerinin bir üniversiteye ait tam teşekküllü kağıt laboratuarında tahlil ettirileceğini ifade etti.

Başkan isteği
Eğitim-Bir Sen yöneticilerine bir tavsiyede bulunan YÖK Başkanı Özcan’Acizane bir önerim olacak. Bir de öğrenciler arasında yarışma düzenleyin. 20 yıl sonra nasıl bir ülke, nasıl bir eğitim görmek istediklerini yazsınlar’ dedi.

STAR