Yeni emeklilik sistemi geliyor!

Yeni emeklilik sistemi geliyor!
Başbakan Yardımcısı Babacan "Mecliste reformlar var. Yeni emeklilik planı söz konusu. Hükümetin ortak ödeme sistemi devreye girecek" dedi.

 Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiyeʹde bütçe açıkları ve kamu borçlarının düşük olduğunu belirterek, ʹʹDolayısıyla vergilerin Türkiyeʹde düşük seviyede kalmasını bekliyoruz. Hatta seçilen bazı alanlarda, sektörlerde bütçemiz e lverdikçe vergi oranlarını aşağı çekmeye çalışacağız. Bazı alanları öncelikli olarak belirledik. Önümüzdeki birkaç sene içinde bu düzenlemeler yapılacakʹʹ diye konuştu.

VERGİDE BUGÜN İÇİN YENİ BİR ŞEY YOK

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Babacan, vergi konusunda bugün için kesinlikle yeni bir değerlendirmenin söz konusu olmadığını, mevcut vergi oranlarının aynen devam ettiğini, ilerideki değerlendirmelerde farklı gelişmeler olduğunda açıklayacaklarını kaydetti. Babacan, akaryakıt vergileriyle ilgili bir değişikliğin gündemde olmadığını söyledi.

S&P 2-3 YIL GERİDEN GELİYOR

Kredi derecelendirme kuruluşu S&Pʹnin görünümü düşürmesini değerlendiren Babacan, "Kredi derecelendirme kuruluşlarının verdiği karara gereğinden fazla ağırlık vermemiz bir fayda getirmez. Kredi derecelendirme kuruluşları arkadan geliyor. Eskiden önden giderlerdi. Görünümün düşürülmesinin piyasalardaki etkisi de sıfır. Yeni bir şey söylemiyor. Kredi kuruluşları artık 2-3 yıl geriden gelmeye başladı.

HAFİF TİCARİ, BİNEK GİBİ KULLANILIYOR

Hafif ticari araçların binek otomobil gibi kullanıldığını belirten Babacan, "Bunu inceliyoruz, sektörün tümüne bakıp gerekirse vergide adım atarız. Verilmiş bir karar yok" dedi.

YENİ EMEKLİLİK SİSTEMİ GELİYOR

Babacan, ʹʹMecliste bir takım reformlar var. Yeni emeklilik planı söz konusu. Hükümetin ortak ödeme sistemi devreye girecek. Sermaye piyasaları için yeni reform var. Birkaç hafta içinde bununla ilgili yeni bir tasarı meclise gönderilecekʹʹ dedi.