Yazıcıoğlu: AB sürekli Türkiyeʹyi bekletiyor

Yazıcıoğlu: AB sürekli Türkiyeʹyi bekletiyor
İngiltere Parlamentosunun daveti üzerine Lordlar Kamarasında BBPnin görüşlerini aktarmak için Londraya giden BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Londra temasları çerçevesinde Türk-İngiliz Sanayi
Toplantıda, Türk ve İngiliz üyelere hitaben bir konuşma yapan Yazıcıoğlu, yabancı sermayenin Türkiyeʹye gelmesine karşı olmadıklarını, ancak söz konusu sermayenin yatırım ve üretim amaçlı gelmesini tercih ettiklerini bildirdi.

İngiliz üyelerin çok sayıda soru yönelttiği Yazıcıoğlu, Amerikaʹda devam eden ve Avrupa’yı önemli oranda etkileyen ekonomik krizin Türkiye’yi şu aşamada pek fazla etkilemediğini söyledi. Türkiyeʹnin geçmişten gelen önemli tecrübeleri olduğunu ve olası bir ekonomik krizi aşacağını belirten Yazıcıoğlu, Batılı yatırımcıları Türkiye’ye davet etti.

Yazıcıoğlu, Türkiye’ye gelecek sermayenin sıcak para şeklinde gelmesini arzulamadıklarını belirterek, gelecek yabancı sermayenin ve aş yaratacak projelere yönelmesini istedi. İstihdam yaratacak, üretimi artıracak her türlü yabancı yatırımın desteklenip teşvik edilmesini öneren Yazıcıoğlu, yabancılara tanınan imkânların yerli yatırımcılara da verilmesinin gerekliliği üzerinde durdu.

İngiliz üyelerin Avrupa Birliği ile ilgili sorularını da yanıtlayan Yazıcıoğlu, ABʹnin Türkiye’ye karşı samimi olmadığını, çifte standart uyguladığını, üyeliğe alınan hiçbir üyeden talep edilmeyenlerin Türkiye’den istendiğinin altını çizdi.

ABʹnin Türkiye’yi tam üye olarak kabul edeceğini düşünmediği belirten Yazıcıoğlu, ancak Türkiye’nin coğrafi önemi dolayısıyla devamlı kapı aralığında bekletilmek istendiğini ifade etti. Bu durumu, son derece üzücü ve onur kırıcı bulduğunu belirten Yazıcıoğlu, AKP ve önceki iktidarların ABʹnin bu haksız uygulamalarına gerekli dik duruşu göstermediklerini söyledi. Yazıcıoğlu, “Türkiye bunu hak etmemektedir” dedi.

Toplantıda Yazıcıoğlu, BBP Genel Başkan Yardımcıları Dr. Ahmet Şanverdi ve Metin Gündoğdu eşlik ettiler.