Y. Ali Dağlı ve Çömez parti kuruyor

Y. Ali Dağlı ve Çömez parti kuruyor
Ünlü avukat Yağız Ali Dağlı ve AK Parti Balıkesir eski Milletvekili Turhan Çömez, AK Partiye alternatif parti kurma çabasında. Listede yer alan diğer isimler de şöyle...
Tüzük hazırlığı aşamasında olan çalışmayı bizzat Dağlı ile Ergenekon terör örgütüyle temas halinde olduğu iddia edilen AK Parti Balıkesir eski Milletvekili Turhan Çömez yürütüyor. Ekipte başka bazı eski AK Partililerin yanı sıra emekli paşalar da yer alıyor.
DAĞLI DOĞRULADI
Ergenekon soruşturmasına karşı duruşu ile bilinen Türk Ceza Hukuku Derneği’nin kurucu Genel Sekreter Yardımcısı olan ünlü avukat Yağız Ali Dağlı, konuyla ilgili sorularımız karşısında “parti kurma çalışması içinde olduklarını” doğruladı.
100 kişilik bir ekipten söz eden Dağlı, “Sayın Çömez’in dışında birçok eski AKP’li de aramızda” bilgisini verdi. Şu anda tüzük hazırlığı içinde olduklarını ve çalışmaları ağırlıklı olarak Çömez’le birlikte yürüttüklerini belirten Dağlı, “Şu an için 100 kişilik bir ekibiz. Hepsi de tanınan, alanlarında önemli isimler. Aralarında emekli paşalar da var” dedi. Avukat Dağlı, partinin çizgisi konusunda da “Bugün Türkiye’de sol bir partinin iktidar olması zor. Bizimkisi de sağda olacak” dedi. Galatasaray Lisesi mezunu ve iyi bir Fransız ekolü temsilcisi olan Dağlı, bir dönem MHP’nin İstanbul Basın ve Propagandadan sorumlu İl Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü.
İŞTE İSİMLERDEN BAZILARI
Edindiğimiz bilgilere göre, 100 kişilik ekip içinde bulunan isimlerden diğer bazıları da şöyle:
- Hatay eski Valisi ve 22 Temmuz’da DP’den Osmaniye milletvekili adayı olan Abdülkadir Sarı
- AK Parti eski Milletvekili Fuat Geçen
- İstanbul Barosu Bireysel Silahsızlanma Komisyonu Başkanı Avukat Hülya Özkan
- Emine Nalbantoğlu
- Atilla Özmumcu
- Burhan Kıloğlu
- Dr. Mustafa Ataç
- Nuri Güreşen
- Mehmet Cem Aksoy
----------
YAĞIZ ALİ DAĞLI KİMDİR?
1990 yılından beri ünlü avukat Uğur Alacakaptan ile birlikte D&D Hukuk Ofisiʹnin sahibi olan Dağlı, 14 yıldır ceza davalarının vazgeçilmez ismi. Uluslararası hukuk ofisleriyle derin bağlantıları olduğu belirtilen Dağlı, Erol Aksoyʹun da sınıf arkadaşı.
Dağlı’nın, şaibeli ve bir o kadar da karışık olaylara karışmış isimlerin avukatlığını yaptığı görülüyor. Egebank davasında yargılanan Nail Keçiliʹnin bir dönem avukatıydı. Yolsuzluktan ağır cezalık olan Şişli eski Belediye Başkanı Gülay Aslıtürkʹün avukatlığını yaptı.
Adalet Bakanlığı’nın Aslıtürk’ten ötürü hakkında dava açtığı Dağlı, aile olarak aristokrat bir geçmişe sahip.
Ailece CHP’li olanDağlı, yaşamını yitiren Ordinaryüs Profesör Sulhi Dönmezer ile birlikte Ceza Hukuku Derneğiʹnin kurucuları arasında yer alıyor.
Dağlı’nın kurucu Genel Sekreter Yardımcısı olduğu Türk Ceza Hukuku Derneği de, Ergenekon soruşturmasına karşı duruşu ile dikkat çekiyor.
Haber7