Uzaydan görünen gamalı haçın sırrı

Uzaydan görünen gamalı haçın sırrı
Avrahaum Segol, Google Earth sayesinde varlığı anlaşılan ABDnin San Diego deniz üssünde bulunan gamalı haç şeklindeki binasının sırrını çözdüğünü öne sürüyor.
İsrail’de yaşayan ABD vatandaşı Avrahaum Segol, birkaç yıl önce Google Earth programı sayesinde varlığı ortaya çıkan ABD’nin San Diego deniz üssünde bulunan gamalı haç şeklindeki binasının sırrını çözdüğünü öne sürüyor. Segol’ün komplo teorisine göre 1969 yılında inşa edilen binanın formu sadece astronotlarca görülebiliyordu. Bina, NASA’nın insanlı uzay projesini geliştiren Nazi mühendislerine teşekkür etmek için böyle inşa edilmişti.

Avrahaum Segol, Google Earth programı sayesinde ortaya çıkan gökyüzünden bakıldığında gamalı haç şeklindeki Amerikan üssünü gördüğünde, "Kim, niye böyle bir bina inşa eder" diye kendisine sormuştu. Şimdi yanıtı, kendi geliştirdiği teoriyle bulduğunu iddia ediyor.

Birkaç yıl önce üssün ilk uydu fotoğrafları ortaya çıktığında Yahudi lobisi, kıyameti koparmıştı. 2007 yılının Eylül ayında ABD donanmasından yapılan açıklamaya göre 1969 yılında inşa edilen binanın mimarisinde herhangi bir kasıt yoktu, bölge uçuşa yasaklı olduğundan da gamalı haç formu yıllarca farkedilmemişti.

Ancak bu yanıt Avrahaum Segol’e yetmedi. Eski gazete arşivlerine giren, internette araştırma yapan Segol, bulduğu bilgileri, tıpkı bulmaca çözer gibi yan yana koydu. Binanın antisemitizmin sembolü olarak inşa edildiğine karar veren Segol, teorisini medya kuruluşlarıyla paylaşarak konunun sıcak kalmasını sağladı. Sonunda 2008 yılı ordu bütçesinden binanın elden geçirilmesi için 600 bin dolarlık bir ödenek ayrıldı.

Google bu arada başka gamalı haç formunda binaları ortaya çıkardı; Münih’te bir ev, Delhi’de bir üniversite binası, Belçika’da bir havuz ve Alabama eyaletinin Decatur kentindeki huzur evi. Segol’ün en çok da Methodist bir kilisenin finansörü olduğu yaşlılar evi dikkatini çekti. Avrahaum Segol’e göre San Diego’daki askeri bina ile Decatur’daki huzurevi arasında bir bağlantı vardı. Avrahaum Segol, teorisini şöyle özetliyor:

"Donanma binası 1969 yılında inşa edildi, o dönemde orada uçuş yasağı vardı. O dönemde bu gamalı haçı sadece kim görebilirdi?"

"Astronotlar mı?"

"Doğru. Ay’a ilk insanlı yolculuk 1969 yılında gerçekleştirildi. Ay roketini kim inşa etmişti?"

"Wernher von Braun."

"Doğru. Wernher von Braun ve Alman Nazi- mühendisler. 1945’ten sonra Amerikan roket sisteminde çalışan mühendisler. San Diego’daki gamalı haç, NASA’da çalışan Almanlara bir minnettarlık işaretidir."

Huzurevi komplosu


"İyi de o dönemde Alman mühendisler uçmuyordu ki" diye itirazla karşılaştığında Segol anlatmaya devam ediyor. Sıra Alabama’daki huzurevine geliyor. Segol’e göre o zamanlar Almanlar, gamalı haç şeklindeki huzurevine 40 km uzaklıktaki Huntsville’de yaşıyordu. Huzurevi 1980 yılında inşa edildi. Yani tam da Almanların emekliye ayrıldığı dönemde. "1969 ile 1980 arasında kaç yıl var" diye soran Segol, yanıtı da kendisi veriyor. "11 yıl. Apollo 11, yani Ay’a ilk iniş" diyor. Segol, huzurevinin de Alman mühendislere yönelik şükran duygusunun işareti olduğunu savunuyor. Huzurevinin avukatına göre Avrahaum Segol’ün iddiaları ’komik.’ Çünkü takıntılı bir adam Segol. Ama, Alabama’daki üs gibi, huzurevi de inşasını gözden geçirmeyi kabul etmiş.

Dr.Strangelove gibi

Gamalı haçlı binanın NASA için çalışan Nazi mühendislere teşekkür amacıyla inşa edildiği söyleniyor. Stanley Kubrick’in, ABD ile Sovyetler arasındaki nükleer gerilimi mizahi bir dille anlattığı başyapıtı "Dr.Strangelove"da da ABD hesabına çalışan eski bir Nazi bilimadamı vardı. Filmde Peter Sellers, hem Dr.Strangelove’ı, hem ABD başkanını, hem de bir İngiliz subayını canlandırıyordu.

(Hürriyet)