ÜLKÜ OCAKLARINDAN SERT TEPKİ

ÜLKÜ OCAKLARINDAN SERT TEPKİ
Hatay İskenderunda Meydana Gelen Terör Saldırısı ve İsrailin Gazzeye Giden Yardım Gemilerine Yapmış Olduğu Müdahale Hakkında Yazılı Basın Açıklaması yapıldı
Karaman Ülkü Ocakları Terör Örgütüne yönelik yapılan Açılım çalışmasını yürüten siyasi anlayışı meşru bulmadıklarını belirtti.
Ülkü Ocaklarından yapılan açıklamada
şunlar söylendi; Hatay’ın İskenderun İlçesi’nde, Deniz İkmal Destek Komutanlığı’na yapılan terör saldırısı sonucunda şu ana kadar basına yansıyan bilgilere göre 7 askerimiz şehit, 11 askerimiz de gazi olmuştur. Ülkemizin bölünmez bütünlüğünü ve milli birliğini hedef alan bu alçak saldırıyı en sert biçimde kınıyoruz.
 
Bölücü terörün yıllardan beri aldığı canlarımıza her geçen gün yenileri eklenmektedir. “Açılım” adı altında terör örgütünün taleplerini yerine getiren ve onların temsilcilerini muhatap kabul eden bir siyasi anlayışı da meşru bulmuyoruz. Ülkemizi karanlık günlere sevk etmek isteyenlerin çabalarına karşı, ilgili tüm devlet kurumlarımızı kararlı bir mücadeleye davet ediyoruz.
 
Öte yandan,  Türkiye’den Gazze’ye yardım götürmek için yola çıkan ve sivil bir girişim olan yardım gemilerine, İsrail askerleri tarafından son derece vahşice bir saldırı yapıldığını büyük bir üzüntü içerisinde öğrenmiş bulunmaktayız.
 
Resmi olmayan ilk bilgilere göre, gemide bulunan en az 19 yardım gönüllüsü hayatını kaybetmiş ve bir o kadarı da yaralanmıştır. Amacı sadece Gazze’deki ‘yardıma muhtaç insanların’ ihtiyaçlarını gidermek olan sivil bir girişimin böylesine profesyonel ve planlı bir saldırıya maruz kalması, milletimizi derinden yaralamış ve bu kalleşçe saldırıların aynı gece gerçekleşmesi aziz milletimizin tahammül sınırlarını zorlamıştır.
 
Uluslararası sularda gerçekleşen bu hain saldırının hiçbir geçerli sebebi yoktur, izahı da mümkün değildir.
İsrail’in yıllardır örneğini sergilediği ‘Devlet terörü’ bugün itibariyle milletimizi hedef alabilecek kadar ilerlemiştir. İsrail yapmış olduğu bu kalleşçe ve insanlık dışı saldırıyla Türkiye nezdinde tüm dünyaya pervasızca meydan okumaktadır. Bu acı hadiseyi milletimizin kabul edebilmesi ve unutabilmesi mümkün değildir. Bu gelişmeler karşısında “devlet aklını” temsil edenlerin suskun kalması da kabul edilemezdir.
 
İsrail’den konuyla ilgili olarak hala net bilgiler alınamamaktadır. Ayrıca söz konusu olayla ilgili olarak İsrail’in getirmiş olduğu yayın yasağı olayı içinden çıkılamaz bir hale getirmektedir.
 
Türkiye, uluslararası tepkiyi beklemek yerine, Türk devlet geleneğine yakışan tepkisini net bir biçimde ortaya koymalıdır. Bu doğrultuda:
 
İsrail’in elinde bulundurduğu tüm yardım gemilerinin yola çıkış amaçlarına uygun biçimde ve en kısa zamanda Gazze’deki ihtiyacı olan insanlara kayıpsız bir şekilde ulaştırılması,
Yaralı vatandaşlarımızdan durumu acil olmayanların tedavisine ülkemizde devam edilmesi,
Uluslararası hukuktan kaynaklanan her türlü müdahale hakkı dâhil tüm seçeneklerin masaya yatırılması ve rehin vatandaşlarımızın bir an önce serbest bırakılması,
Uluslararası arenada İsrail’in yapmış olduğu bu hunharca saldırıya ciddi tepkiler gösterilmesini ve devletler nezdinde yaptırım uygulanmasını sağlayacak kararlı ve etkin bir dış politika ve diplomasi sergilenmelidir.
 
Ülkü Ocakları olarak yaşanan acı hadiselerin yakın takipçisi olacağımızı bildirmekle beraber, gelişen terör olayları ve İsrail’in gerçekleştirdiği saldırılar karşısında, öncelikle mevcut siyasi irade başta olmak üzere, ilgili devlet kurumlarımızın gerekli girişimleri en etkin şekilde gerçekleştirmelerini bekliyoruz.
 
Ülkücü camianın, bu yaşanan gelişmelere tepkisiz kalmayacağını ve demokratik haklarını hukuka uygun meşru zeminlerde kullanacağını belirterek; gelişen süreçte Ülkücü hareketi, çıkartılmak istenen kardeş kavgasında, taraf haline getirmek isteyenlerin ve Ülkücü hareketin mensuplarına dışarıdan müdahale etme girişimleriyle yön vermeye ve akıl telkin etmeye çalışanların bu kışkırtmacı çabalarının sonuçsuz kalacağını, ülküdaşlarımızın her zaman olduğu gibi sağduyulu ve itidalli duruşlarını muhafaza edeceklerini bir kez daha yineliyoruz.
 
Hatay’da askeri birliğimize ve Gazze’ye yardım götürmek için yola çıkan vatandaşlarımıza yapılan hain saldırılarda hayatını kaybeden şehit asker ve vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınları başta olmak üzere bütün Türk milletine başsağlığı, yaralı asker ve vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz.