Türkiyeʹnin kredisi çok büyük

Türkiyeʹnin kredisi çok büyük
Dünyada yaşanan dalgalanmalar ve Türkiyedeki siyasi gelişmelere rağmen, Türk firmaları uluslararası piyasadan kredi bulmaya devam ediyor.
Son olarak kredi sağlayan firmalar arasına Finansbank ve TAV Tunisie girdi. Finansbank, ana ortağı National Bank of Greece’den üç dilim halinde toplam 650 milyon dolar tutarında sermaye benzeri kredi kullanacağını ve ilgili sözleşmeyi imzaladığını bildirdi. Finansbank’tan yapılan açıklamaya göre, kredinin vadesi, her bir kredi diliminin kullandırım tarihinden itibaren 10 yıl oldu. Ayrıca her bir dilim için ayrı ayrı olmak üzere 5’inci yılların sonunda bir geri ödeme opsiyonu bulunuyor. Açıklamada ayrıca, kredinin 6 ayda bir faiz ve vade sonunda ana para ödemeli olduğu belirtilerek, ilk dilimin 200 milyon dolar, ikinci dilimin 250 milyon dolar ve üçüncü dilimin de yine 200 milyon dolar olduğu ifade edildi.

TAV TUNISIE’E 392 MİLYON EURO

TAV Havalimanları Holding, bağlı ortaklıklarından TAV Tunisie’nin de IFC ve IFC çatısı altında ABN Amro Bank N.V, Societe Generale ve Standard Bank’dan oluşan kreditor bankalarla kredi sözleşmesi imzaladığını bildirdi. TAV Havalimanları Holding’den yapılan açıklamada, “Toplam 392,5 milyon eu ro tutarındaki kredinin ortalama maliyeti Euribor 215 baz puandır.

31 Aralık 2010 tarihine kadar geri ödemesiz olup nihai vadesi 20 yıl, ortalama vadesi ise 12,5 yıldır’’ denildi. TAV Havalimanları Holding İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, "İmzalanan 392,5 milyon euro kredi anlaşması ile TAV Havalimanları Holding; TAV İstanbul ve TAV Tunisie şirketleri için toplam 897,5 euroluk kredi temin etmiştirʹʹ dedi.