Türkiye'den Gazze'ye Yardım: Yeni Gemi Yola Çıktı

Türkiye'den Gazze'ye Yardım: Yeni Gemi Yola Çıktı
Türkiye, Gazze'ye insani yardım göndermek için "Marin" adlı gemiyi yola çıkardı ve bir sonraki yardım gemisi de AFAD tarafından planlanıyor.

Türkiye, İsrail saldırılarının hedefi olan Gazze'deki sivillere insani yardım göndermeye devam ediyor. Türk Kızılay tarafından hazırlanan, içinde glütensiz gıda ve diğer çeşitli ürünlerin bulunduğu 5 bin 66 tonluk yardım malzemelerini taşıyan 11. 'İyilik Gemisi', Gazze'ye ulaştıracak.

gemi.webp

Mersin Limanı'ndan hareket eden gemi, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda gerçekleştirilen yardımları taşıyor. 2 günlük bir yolculuktan sonra önce Mısır'ın El-Ariş Limanı'na, ardından da tırlar aracılığıyla Refah Sınır Kapısı'ndan geçecek. Bu yardımlar arasında barınma, gıda, yakıt ve tıbbi malzemeler gibi çeşitli insani yardım malzemeleri bulunuyor ve bu malzemeler Gazze'deki ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak.

Mersin Limanı'ndaki uğurlama törenine katılan Türk Kızılay Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Saygılı, bugün bir kez daha Türk milletinin yardım eli olan Kızılay'ın Gazze'ye bir iyilik gemisi daha gönderdiğini ifade etti. Saygılı, gemide en önemli şeyin, öncelikle 85 milyon Türk vatandaşının selamları ve duaları olduğunu vurguladı.Saygılı,"Aynı zamanda da akut dönemi yaşayan, açlık krizi yaşayan, kıtlık krizi yaşayan Gazzeli kardeşlerimize gıda kolileri, temizlik malzemeleri, hijyen malzemeleri, çocuk mamaları ve tüm ihtiyaçlarını karşılayacak, ortalama 5 bin tonu aşkın ki, bugüne kadar giden tonajlı gemilerimizin en büyüğünü gönderiyoruz. Ağırlıklı gıda ve çocuk mamaları var yardım malzemelerinin içerisinde" şeklinde konuştu.

"Son Gazzeli evine dönene kadar, son Gazzeli huzura kavuşana kadar Türkiye'nin yardımları devam edecek," diyerek sözlerini sürdüren Saygılı, geminin yaklaşık olarak 35-40 saat içinde Mısır'ın El-Ariş Limanı'na varacağını belirten Saygılı şöyle devam etti:"Orada bizi bekleyen Kızılay personellerimiz ve Mısır Kazılayı ile birlikte malzemeler Kızılay depolarına inecek. Oradan tırlara yüklenerek Refah’a, oradan da dolayısıyla Gazze’deki ihtiyaç sahiplerinin kaşığını lokma, sofrasına katık olacak. Bu süren bir operasyon. Bu iyilik gemisi, ülkemizin iyilik gemisi. El birliğiyle, güç birliğiyle dolduruyoruz. El birliğiyle, güç birliği dağıtıyoruz ve Gazze’deki yarayı, son Gazzeli evine dönene kadar, son Gazzeli huzura kavuşana kadar Türkiye’nin bu anlamdaki yardım operasyonu devam edecek. Bundan dolayı bağışlarını yapan kıymetli bağışçılarımıza teşekkür ederiz. Ama oradaki yaranın büyük olduğunu herkes biliyor olsun. Biz her gün ortalama oraya 200 civarında tır girdiriyoruz. Ama sahanın günlük ihtiyacı ortalama günlük 1000 tır civarında. Bu hassasiyet içerisinde bütün bağışçılarımızın bu hassasiyet içerisinde bağışlarını arttırarak devam etmelerini diliyoruz. Operasyonumuz devam edecek inşallah." dedi.

Konuşmaların ardından, İsrail saldırılarının hedefinde olan Gazze Şeridi'ndeki siviller için hazırlanan 5 bin 66 tonluk insani yardım malzemeleriyle dolu ''Marin''adlı gemi yola çıktı. Ayrıca, AFAD koordinasyonunda hazırlanan 10. yardım gemisinin de gönderilmek üzere hazırlandığı bildirildi.