Türkiye'de Doğum Oranları Düşerken Annelere Yönelik Destek Paketi Geliyor

Türkiye'de Doğum Oranları Düşerken Annelere Yönelik Destek Paketi Geliyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Alarm veriyor" açıklaması sonrası, Türkiye'de doğum oranlarının düşmesine karşı annelere yönelik doğum izni artışı, maaş iyileştirmeleri ve kira, kreş desteği gibi önlemler gündeme geldi.

TÜİK verilerine göre Türkiye’de 2001’de 2.38 seviyesinde olan doğurganlık hızı, 2023’te 1.51’e gerileyerek, nüfus yenilenme eşiği olan 2.1’in altına düştü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son 2 kabine toplantısında da bu konuya özellikle değinerek yaptığı açıklamalarda, Türkiye’deki azalan doğum oranlarını “varoluşsal bir tehdit, felaket” olarak nitelendirdi. Erdoğan, “Azalan doğum oranları dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de alarm veriyor. Bu konuda yeni uygulamaları devreye alacağız” ifadelerini kullanmıştı.

Bu konu, geçtiğimiz haftalarda yapılan MKYK toplantısında da gündeme gelmişti. Doğum izninin dört aydan bir yıla çıkarılması önerilen MKYK'da Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de konuya olumlu yaklaşarak, “Bu konuda asla klasik maliye olarak hareket etmeyeceğiz. Bize ne düşerse varız” şeklinde açıklamada bulundu. Edinilen bilgilere göre bu süreçlerin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuyla ilgili Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş'a çalışma yapması talimatı verdi.

Aile Bakanı Göktaş, doğum izninin bir yıla çıkarılmasıyla ilgili atılabilecek adımlar üzerine geçtiğimiz haftalarda AK Parti'nin strateji ekibine bir sunum yaptığı öğrenildi. Ancak, sunumun ardından, AK Parti yetkilileri bu sürecin sadece doğum izniyle sınırlı kalmaması gerektiğini vurgulayarak, dünya genelindeki uygulamaları inceleyerek ikinci ve üçüncü çocuklara yönelik kademeli devlet desteği sağlanması gerektiğini ifade ettiler.

Toplantıda ikinci ve üçüncü çocuklar için doğum izninde kademeli artışın yanı sıra, kreş veya kira desteği gibi öneriler ile kadınların özlük hakları ve maaşlarıyla ilgili bazı düzenlemeler üzerinde duruldu.

AK Parti kurmayları, konuyla ilgili şunları ifade etti: “Daha derli toplu bir çalışma yapılması lazım. Sadece doğum izni değil, kadınlarımız çocuk sahibi olmak istiyor. Kreş desteği, çalışan desteği, kira desteği. Kadın çalışıyor, çocuk sahibi olmak istiyor ama bakıcıların maaşı 30-40 bin liradan aşağı değil. İkinci, üçüncü çocuğa destek verilmesi lazım. Biraz üzerinde çalışmamız lazım. Aile Bakanlığı’nın bir sürü bütçesi var. Sadece doğum iznini uzatmak değil, 0-3 yaş dediğimiz gelişim evresi de önemli.” ifadelerine yer verdi.