Türkiye, ABD ile Apache pazarlığında

Türkiye, ABD ile Apache pazarlığında
Türkiye, ABD ile Apache helikopteri pazarlığına başladı. Acil ihtiyaç için 10 Apache helikopterini ABD Türkiyeye hemen vermeye hazır. Ancak ABDnin bu helikopterler için sunduğu fiyat teklifi Türk ma
Bunun üzerine helikopter üzerindeki en değerli parçayı oluşturan Longbow radarının bazı helikopterlerden kaldırılması düşünüldü. Longbow radarının kaldırılmasıyla fiyatlar da makul düzeye indi.
Türkiye bir süre önce, özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki terörle mücadelede etkin görev yapan Cobra helikopterlerinin sayısını arttırmak amacıyla yeni alım istemişti. Ancak ABD, söz konusu helikopterlere kendisinin ihtiyacı olduğunu bildirerek, Türkiye’nin isteğine olumsuz yanıt vermişti.
Halihazırda ABD’de bu helikopterlerinin üretiminin olmadığını bildiren Amerikalı makamlar, deniz piyadelerinin envanterindeki helikopterleri ise vermek istememişti. Deniz piyadelerinin envanterinde 170 Cobra helikopteri olmasına rağmen ABD, bu helikopterlere kendi ihtiyacı olduğunu bildirerek Türkiye’nin isteğini geri çevirmişti.

-APACHE ÖNERİSİ-

Türkiye’nin terörle mücadelede ‘acil’ olarak istediği helikopterler için ABD makamları Apache önerisini getirdiler. Türkiye’ye ‘hemen teslim’ garantisi veren ABD makamları 10 helikopter için bir fiyat önerisi de getirdiler. Ancak ABD’nin sunduğu rakam Türk makamlarınca pahalı bulundu. Bunun nedenini ise Apache helikopteri üstündeki Longbow radarı oluşturuyor.
Alınan bilgiye göre, yapılan görüşmeler sonunda bazı helikopterler üzerindeki Longbow radarının kaldırılması kararlaştırıldı. Longbow radarının çıkarılmasıyla helikopterlerin maliyeti de makul bir düzeye indi. ABD ile halen pazarlıkların devam ettiği ve anlaşma yapılması halinde helikopterlerin Türkiye’ye ‘hemen teslim‘ edileceği öğrenildi.

-APACHE HELİKOPTERLERİ-

Sovyetler Birliğiʹnin büyük zırhlı birliklerinin engellenmesi düşüncesi doğrultusunda, ABDʹnin tanklara karşı taarruz kabiliyetli bir helikopter gereksinimini karşılamaya yönelik olarak, 1980ʹli yıllarda göreve girdi.
Bu helikopterin tasarımında göz önünde bulundurulan ana unsur ise düşman zırhlı birlikleri üzerinde uçabilecek derecede zırh korumasının olması, ağır silâh donanımı ve yüksek manevra kabiliyeti. Apacheʹnin tasarım kavramının temeli hava süvari birliklerine, tanklara karşı doğrudan taarruz yapabilecek kabiliyet sunmak olarak tanımlanıyor. Bu doğrultuda "tanklara karşı tank" olan muharebe düşüncesi, "tanklara karşı helikopter" olarak yeniden şekillendirildi.

-LONGBOW NEDİR?-

Apache’ler, tepesindeki kabak şeklindeki radar (longbow) sayesinde 256 değişik hedefe kilitlenip, mühimmatı dahilinde her birine ayrı ayrı füze gönderebiliyor. Ayrıca yine bu radar sayesinde füzelerini fırlattıktan sonra alçalıp ağaç, ev ya da tepe arkasından sadece longbow’u ile tam siper alıp, hedeflere kilitli kalabiliyor.