Türk-İşʹten hükümete sürpriz uyarı

Türk-İşʹten hükümete sürpriz uyarı
Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu, Türk-İş Başkanlar Kurulu toplantısı öncesi açıklama yaptı. Kumlu, kendilerine yönelik eleştirileri cevap verirken, hükümete uzlaşı çağrısı yaptı.

Başkan Mustafa Kumlu, Türk-İş Başkanlar Kurulu toplantısı öncesi açıklama yaptı. Kumluʹnun açıklamaları şöyleydi:

18 maddenin 16ʹsında anlaştıktan sonra eylem yapsaydık inandırıcılığımız kalmazdı. Emek Platformunun müzakerin ardından bir eylem kararı alınmamıştır. Cayan Türk-İş olmamıştır.

Dereyi geçerken at değiştirilmez. Eylem yaparken hedef değiştirilmez. Hükümetle uzlaşamadığımız ve takipçisi olacağımız konular bellidir. Taleplerimiz için girişimlerimiz devam edecek. Önceki gün sayın bakanla bir görüşme daha yaparak taleplerimizi yineledik. Bilinçli olarak Tüğrk-İşʹi yıpratma çalışması yapıyor.

Önümüzde 1 Mayıs vardır. Türk-İş bu konuda da atılacak adımları büyük bir dikkatle atmaktadır.

Taksimʹde 1 Mayıs kutlanması ile ilgili girişimler sürüyor. Taksim yasağının kalkması için Gülʹün yaklaşımı olumludur. Taksimʹin yasağı provokasyona ve teröre prim veren bir yasaktır. Taksim emekçilere açılmalıdır diyor, dünkü Bakanlar Kurulu kararının gözden geçirilmesini istiyoruz.

Hükümet IMF odaklı ekonomik politikadan vazgeçmelidir. İş ve aş getirecek bir ekonomik politikada yoğunlaşılmalıdır. Siyasette diyalog yerine kavganın hakim olması son derece kaygı vericidir. Hükümet bütün icraatlarını uzlaşı doğrultusunda atmalıdır. Uzlaşıyı hiçe sayanlkar ülkeyi yönetmekte zorlanacaktır. Uzlaşma için en büyük görev hükümete düşüyor. Bu çağrıyı yapmak bizlerin görevidir.

 

Haber7