TÜRBANI YASAKLAYANLARA SORUŞTURMA

TÜRBANI YASAKLAYANLARA SORUŞTURMA
YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, gündeme dair açıklamalarda bulundu.
YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan son dönemlerde yaşanan ÖSYM skandallarıyla ilgili Cumhuriyet Gazetesine konuştu. Özcan, yaptığı açıklamada ʹÖSYM Başkanı Ali Demirʹin iyi biri idareci olmadığını,kendi kurumunda böyle aksaklıklar yaşansa çoktan istifa ederdimʹ diye konuştu.
 
Utku Çakırözerʹün gündeme dair soruları yanıtlayan YÖK Başkanı Özcan, çarpıcı açıklamalarda bulundu.
 
HATALARDAN ÖSYM VE ALİ DEMİR SORUMLU
Özcan, ÖSYMʹde gelen skandallardan dolayı kurumu ve Ali Demirʹi  sorumlu tuttuğunu ifade etti.Sınavlarda yaşananların kurumun hatası olduğunu dile getirdi.
 
Özcan, Ali Demirʹi kendisinin  önerdiğini de dile getirdi.Demirʹle yurtdışında bir gezide tanıştıklarını ve topluma karşı çok duyarlı olduğunu gözlemlediğini bunun üzerine de ÖSYM Başkanʹlığı için önerdiğini söyledi.
 
DEMİRʹE HER KONUDA KEFİL OLMAM
Demirʹi önermem her konuda kefil olacağım anlamına gelmez diyen Özcan, ÖSYM özerk bir kurum, yaptıkları işler kurumu bağlar diye konuştu.Özcan, YÖK ve ÖSYM ayrı bir kurum fakat malesef beraber anılıyoruz diye konuşmasına devam etti.
 
İYİ BİR İDARECİ DEĞİL
Özcan, ÖSYM Başkanı Ali Demir için  ʹçok iyi ve çalışkan bir bilim adamı. Bence tek eksiği, iyi idareci olamaması. Cumhurbaşkanı da Başbakan da söyledi. Riski iyi yönetemedi. Kendisinden daha iyi performans beklerdik. İyi performans gösteremedi. Eğer iyi bir idareci olsaydı bunların hiçbiri yaşanmazdı. Kurumu sıfır noktasında teslim aldı. Ben kendisine de kurumda bir yeni kadroyla çalışması gerektiğini söyledim. Ancak art arda gelen sınavlarda aksama yaşanmasın diye hiç kadro değişikliği yapmadı. Yeni bir yapı kurabilirdiʹ dedi.
 
BİZ İHBARI CİDDİYE ALDIK
Ayrıca Özcan, Ali Demirʹin iyi niyetli olduğunu, bundan kaynaklı da aldığı kararların bazılarının hatalı olduğunu dile getirdi.Son sınav öncesi alınan ihbarla ilgili olarak da ʹbiz ciddiye aldık ve İçişleri Bakanlıʹğına haber verdik Ali Bey o kadar ciddiye almamış olabilirʹ dedi.
 
SAVCILIĞA HEMEN İLETMELİYDİK -
Son sınav öncesinde gelen ihbar konusunda da aranızda görüş ayrılığı mı vardı?
Biz ihbarları çok ciddiye aldık ve İçişleri Bakanımıza haber vererek emniyeti dahil ettik. Ali Bey o kadar almamış olabilir. - Devlet Bakanı Hayati Yazıcı’nın ismiyle Demir’e gönderilen mail konusunda bir hatanız yok mu? Orada önemli bir şey yok. Böyle mailler bize çok gelir. Ben gerçekten böyle biri var mı diye baktırırım ve yanıt bile atmam. Ali Bey bana danıştığında da aynısını söyledim. Orada tek eksiğimiz, konuyu savcılığa hemen iletmemek oldu sanırım. Yoksa bir hatamız falan yok.
 
TÜRBANI YASAKLAYANA SORUŞTURMA
- Türban yasağı uygulanan okullarda öğrencileri şikâyet etmeye çağırmıştınız. Kaç başvuru geldi?
Bir yılı geçti, sadece bir iki şikâyet gelmiş. Yalnız bazı yerlerde bu tür zorlamalar hâlâ yaşanmıyor değil. Ben ODTÜ’den geldim ama ODTÜ’den ve birkaç başka okuldan şikâyetler geliyor. Kızlarımızın başları okul girişinde zorla açtırılıyor, açmayanlar hakkında tutanak tutuluyormuş. Bundan sonra tutanak tutturan bu öğretim görevlileri hakkında soruşturma başlatacağım.
 
REKTÖR SEÇİMLERİ KALKMALI -
Yeni anayasa için sizin önerileriniz var mı?
Önerilerimiz hazır. Rektör atamaları konusunda üniversitelerdeki seçimleri kaldırmak istiyoruz. Rektörleri bir seçici kurulun belirlemesini istiyoruz. Ya üniversitelerin kendi bünyeleri içinde mütevelli heyet gibi kurulabilir ya da dışarıdan bir seçici kurul olabilir. İkinci önerimiz de vakıf üniversiteleri gibi özel üniversitelerin açılmasının önünün açılması yönünde olacak.
 
MEVLANA PROGRAMI BAŞLIYOR -
Görev süreniz aralık ayında dolacak. Hangi icraatlarınızdan memnunsunuz?
Kontenjanları arttırdık, katsayı sorununu, kılık kıyafet nedeniyle yaşanan sorunları çözdük. 2100 öğretim elemanımızı yurtdışına gönderdik. Üniversiteye öğretim elemanı alma sürecini değiştirdik, YÖS’ü kaldırarak yabancı öğrencilerin gelişini kolaylaştırdık. Şimdi son olarak “Mevlana” programıyla komşu ülkelerdeki öğrencilerin Türkiye’ye gelişi için değişim programını başlatıyoruz. - Eksik kalan hedefleriniz neler? Çok isteyip henüz tamamlayamadığımız en önemli konu, Türkiye Akreditasyon Kurumu’nun kurulamamasıdır. Öğretim üyelerinin Anadolu’daki üniversitelere eşit dağılımı konusunda istediğimiz noktaya tam gelemedik. Bir de öğretim üyelerinin maaşlarının düzeltilmesi girişimimizden henüz sonuç alamadık.