TEMA ANIZ HAKKINDA VATANDAŞI UYARDI

TEMA ANIZ HAKKINDA VATANDAŞI UYARDI
Çiftçiler tarafından özellikle bu aylarda yapılan Anız yakmalar tema tarafından uyarıldı.
Türkiye Erazyonla Mücadele ve Ağaçlandırma TEMA vakfı Anız yakmalar hakkında vatandaşları Anız yakmamaları için uyardı.
Tema yaptığı açıklamada şunları söyledi;
Ülkemizde hububat ekimi yapılan 13,1 milyon hektar arazinin yaklaşık % 30’nda 6 milyon tondan fazla köklü hububat sapının (anız) yakıldığı tahmin edilmekte ve bu rakam her geçen gün endişe verici şekilde artmaktadır.  Hasat sonrasında tarlada kalan anızın yeni ekim öncesinde temizlenmesi gereklidir. Ancak, bu temizleme işleminin yakılarak yapılması topraklarımıza, ormanlarımıza, su varlığımıza, biyolojik çeşitliliğimize ve ekonomimize büyük zarar vermektedir.
 
Anızın yakılması sırasında toprakta yaşayan, onu besleyen, havalandıran, verimli kılan milyonlarca canlı mikroorganizma yok olur, toprağı besleyecek organik atıklar ortadan kalkar, toprak fakirleşir, verim gücü düşer. Üzeri çıplak kalan toprak, rüzgar ve sellerle taşınarak erozyona uğrar, yağış suyu yer altı su kaynaklarına ulaşamaz, doğal denge bozulur. Öte yandan anız yangınları yakındaki diğer tarla ve bahçelere sıçrayabildiği gibi orman yangınlarına hatta yerleşim alanlarının yanmasına da sebep olur.
 
Tarladaki anız kesinlikle yakılarak temizlenmemelidir. Bu yöntem yasadışı olduğu gibi, başta toprak olmak üzere doğal varlıklara zarar vermekte, ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Anızı tarladan temizlemek için mümkün olduğunca toprağa yakın hasat yapılmalı,  toprak işleme aleti ve gerekirse hasat sonrasında sap parçalayıcı ve dağıtıcı alet (hache paille) kullanılmalıdır. Bir diğer yöntem anızı temizlemeden, anıza ekim aleti kullanılmasıdır.
 
Ülke topraklarımızın % 76’dan fazlasında organik madde eksikliği vardır. Anız gübreye dönüştürülerek tekrar toprağa verildiğinde, toprak organik madde açısından zenginleşir, toprağı verimli kılan mikroorganizmalara besin sağlanır, toprağın neminin korunmasına katkı sağlanır, toprağın verimi artar, çiftçi daha fazla ürün alır ve ürünün tadı, kokusu daha güzel olur. Ayrıca, topraktaki bitki örtüsü tahrip olmadığı için rüzgar ya da su ile taşınmaz, böylece erozyondan korunmuş olur.
 
TEMA Vakfı, anız yakılmadığı takdirde toprağın daha verimli olacağına ve bir sonraki yıl daha fazla ürün alınacağına dikkat çekerek Çiftçilere “ Anız Yakmayın, Geleceğinizi Yakmayın” çağrısında bulunmaktadır. Ayrıca anızların yakılarak temizlenmesine engel olunması için İl ve İlçelerdeki mülki idare amirleri ve kolluk kuvvetleri göreve çağrılmaktadır. Başta kamu görevlileri ve muhtarlar olmak üzere halkımız anız yakanlar hakkında cezai işlem yapılmasına yardımcı olmalıdır.