TCMB'den Beklenen Karar Geldi: Faiz Oranı Yüzde 50'de Sabit Kaldı

TCMB'den Beklenen Karar Geldi: Faiz Oranı Yüzde 50'de Sabit Kaldı
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, bugünkü PPK toplantısında 2024 Haziran için politika faizini yüzde 50 olarak sabit bıraktı, piyasalar bu kararı yakından takip ediyor.

2023 Mayıs seçimlerinin sonrasında 4.150 baz puanlık faiz artışıyla hareket eden Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bugün düzenlenen Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizini yüzde 50 seviyesinde sabit bıraktı.

Merkez Bankası'nın karar metninde özetle şu ifadelere yer verildi:

"Parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki etkileri yakından izlenmektedir. Kurul, parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini de göz önünde bulundurarak politika faizinin sabit tutulmasına karar vermekle birlikte, enflasyon üzerindeki yukarı yönlü risklere karşı ihtiyatlı duruşunu yinelemiştir. Aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına yakınsayana kadar sıkı para politikası duruşu sürdürülecektir. Enflasyonda belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda ise para politikası duruşu sıkılaştırılacaktır. Para politikasındaki kararlı duruş; yurt içi talepte dengelenme, Türk lirasında reel değerlenme ve enflasyon beklentilerinde düzelme vasıtası ile aylık enflasyonun ana eğilimini düşürecek ve dezenflasyon yılın ikinci yarısında tesis edilecektir.

Kredi ve mevduat piyasalarında öngörülenin dışında gelişmeler olması durumunda parasal aktarım mekanizması ilave makroihtiyati adımlarla desteklenecektir. Likidite gelişmeleri yakından izlenmektedir. Sterilizasyon araçları, gerektiğinde çeşitlendirilerek etkin şekilde kullanılacaktır." ifadeleri kullanıldı.

Erdoğan Faizleri Düşürmüştü

Öte yandan AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın izlediği politikalar sonucunda Merkez Bankası, 2021 yılında yüzde 19 seviyesindeki bir haftalık repo faizini yüzde 8,5'e kadar indirmişti. Seçim öncesinde yüksek enflasyon karşısında faizler düşük tutulurken, TL'nin değer kaybının önlenmesi için Merkez Bankası rezervleri kullanılmıştı.