TCMB Başkanı Karahan: Asgari Ücret Konusunda Karar Alma Yetkimiz Yok

TCMB Başkanı Karahan: Asgari Ücret Konusunda Karar Alma Yetkimiz Yok
Karahan, asgari ücretle ilgili karar alma yetkisinin kendilerine ait olmadığını belirtti, sadece ekonomik verileri sağladıklarını ifade etti.

TCMB Başkanı Fatih Karahan, Türkiye'nin ekonomik durumu ve tasarruf tedbirleriyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Karahan, enflasyon nedeniyle artan para talebini vurgulayarak, ekonomistlerin önerisi doğrultusunda 500 ve 1000 liralık banknotların yeniden gündeme gelmesi gerektiğini belirtti. TÜİK verilerine dayanarak yapılan analizler, bu banknotların ekonomik dengenin sağlanması açısından önemli olduğunu gösteriyor.

Fatih Karahan, “Bu kapsamda, küpür kompozisyonunu sizin dediğiniz şekilde ve farklı göstergelerle yakından takip ediyoruz.” İfadesini kullandı.

500 Ve 1000 Liralık Banknot Çalışması Var

Fatih Karahan, “Üst banknota ihtiyaç olup olmadığı teknik analizler sonucunda ortaya çıkıyor, bu konuda birimlerimiz çalışıyor, incelemelerimiz devam ediyor” diyen Karahan , “Bir karar verildiğinde, bu, kamuoyuyla şeffaflık çerçevesinde paylaşılacaktır” değerlendirmesini yaptı.

Karahan, yaptığı açıklamada asgari ücret konusunda karar alma yetkisinin kendilerine ait olmadığını belirterek, "Asgari ücretle ilgili karar verici bir rol üstlenmiyoruz" dedi. Karahan, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Enflasyon hedeflemesi yaparken, tahminleri ve hedefleri belirlerken de tabii ki birtakım varsayımlar yapmak durumundayız. Ücretlerle ilgili ne olacağı konusunda, asgari ücret bunlardan bir tanesi ama daha genel olarak da düşünmek lazım. Bunu yaparken de daha önce yapılan açıklamaları baz alarak yaptık. Yani bizim burada bir tavsiye niteliğinde değil ifadelerimiz, sadece daha önce yapılan açıklamalar tek artış olacağı yönündeydi. Biz de bunları göz önünde bulundurarak tahminlerimizi yaptık. Bunu da şeffaflık çerçevesinde kamuoyuyla paylaştık, olan budur, onun ötesinde değildir.” şeklinde konuştu.