TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜNÜN AÇTIĞI BUDAMA KURSU BAŞLADI

TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜNÜN AÇTIĞI BUDAMA KURSU BAŞLADI
Bodur ve Yarı Bodur Elma Ağaçlarında budama kursu 26 kursiyerin katılımı ile başladı.
Karaman’da Tarım İl Müdürlüğünün çiftçileri tarımın her dalında ve ev ekonomisi konularında yeni bilgi ve teknikleri öğretmek daha kaliteli bir verim elde etmek amacıyla 2010 yılında açılması planlanan 17 tarımsal kurstan ilki olan “Bodur ve Yarı Bodur Elma Ağaçlarında” budama kursu 26 kursiyerin katılımı ile başladı.
 
Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerinin asli görevinin eğitim ve yayım hizmetleri ile ilimizin kalkınmasına yönelik bitkisel ve hayvansal projelerinin hayata geçirilmesi olduğunu belirten Tarım İl Müdürü Hikmet Doğru, “2010 yılında Karaman’da 1 hafta süreli 17 kursta 380 çiftçi ile 373 eğitim toplantısında 7 bin 760 çiftçinin eğitilmesi programa alınmıştır.
 
Bir düşünürün dediği gibi “Bilgi bir hazine ise uygulama da bu hazineyi açan bir anahtardır” bizim amacımız çiftçilerimize düzenlenmesi programa alınan  eğitim toplantıları ve tarımsal kurslarla tarımın her dalında yeni bilgi ve tekniklerin öğretilmesi  suretiyle daha çok daha kaliteli ve daha düşük maliyetle bitkisel ve hayvansal ürün elde etmelerini sağlamanın yolunu açmaktır.
 
Çiftçilerimize yeni bilgi ve tekniklerin öğretilmesi amacıyla 2010 yılında “Bodur ve Yarı Bodur Elma Ağaçlarında Budama, Bağlarda Budama,  Zeytin Yetiştiriciliği, Nar Yetiştiriciliği ve Arıcılık” konularında Karaman Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü işbirliği ile tarımsal kursların açılması programa alınmıştır. İl Tarım Müdürlüğümüzde bir hafta sürecek Bodur ve Yarı Bodur Elma Ağaçlarında Budama ile Narlıdere Köyümüzde Nar Yetiştiriciliği Kursları açılmıştır. Tarımsal kurslara katılmak isteyen çiftçilerimizin İl, İlçe Tarım Müdürlükleri ile köy ve beldelerimizde bulunan tarım merkezlerimize başvurmaları gerekmektedir” dedi.