Tarım Bakanı’ndan Çiftçilere Yüzde 15 İndirim Müjdesi! Resmen Açıklandı!

Tarım Bakanı’ndan Çiftçilere Yüzde 15 İndirim Müjdesi! Resmen Açıklandı!
Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, çiftçilere yönelik tarımsal kredilerde yüzde 15 ek faiz indirimi uygulandığını söyledi. İşte Bakan Yumaklı’nın açıklamaları…

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, çiftçilere yüzde 15 ek faiz indirimi uygulandığını ve bu sayede, diğer aranan şartları sağlayan çiftçilere yüzde 100 faiz indirimi desteği verildiğini duyurdu.

Bakan Yumaklı, "Üretim yapan çiftçilerimize kullandıkları tarımsal kredilerde yüzde 15 ilave faiz indirimi sağlıyoruz. Böylece gerekli diğer koşulları da sağlayan üreticilerimiz kredilerinde yüzde 100 faiz indirimine erişebiliyor. Çiftçilerimizi üretime teşvik etmek için, bugünün değerleriyle verilen destek miktarı 1,6 trilyon. Tarım dışına çıkan arazi miktarı da yine bu süreçte önemli ölçüde azalmış durumda. 93 milyon dekarlık, 442 büyük ovanın koruma altına alındığını söylemek istiyorum. Yine organik tarım ve iyi tarım uygulamaları da bu süreç içerisinde desteklendi.

img-0434.jpeg

PROJELERE REKOR KAYNAK AKTARILDI

Tarım ve sanayi entegrasyonunu güçlendirmek için, kırsal kalkınma yatırımları da devam etti ve 93 bin projeye yaklaşık 95 milyar liralık bugünün rakamlarıyla kaynak ayrıldı. Önümüzdeki dönemde yatırımları cesaretlendirmek adına ekonomik yatırımlarda, proje limitini yüzde 100 arttırdık ve 7 milyondan 14 milyon liraya çıkardık.

Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, Avrupa Birliği ile Türkiye Cumhuriyeti’nin eş finansmanıdır. 81 ilimize yaygınlaştırdık. Üçüncü dönem çağrısındaki bütçe rakamı 785 milyon Euro. 7 yıllık bu süreçte ülkemizdeki tarım girişimcilerinin kendi faaliyetlerini yerine getirebilmeleri adına onlara ayrılmış durumda" dedi.